Liviu Bursuc, rezultate foarte bune la Campionatul Internațional de Înot din Ungaria

Suceveanul Liviu Bursuc își continuă seria bună de rezultate și la Campionatul Internațional de Înot din Ungaria.

În perioada 9-10 noiembrie a avut loc concursul International de la Hodmezovasharhely, Ungaria, unde s-au prezentat la start peste 300 de participanți, unii dintre ei fiind campioni mondiali. Nivelul competiției a fost ridicat însă înotătorii români au urcat pe podium și de această dată. Ștafeta masculină compusă din Sorin Octavian Stoica, Liviu Bursuc, Istvan Hitter și Bogdan Nicule, au cucerit medalia de aur în proba de 4×50 m mixt, precum și locul III în proba de 4×50 m liber.

Liviu Bursuc: ”Le mulțumesc tuturor pentru susținere și încurajări!”

”A fost un concurs destul de greu, pot să zic că a fost al doilea ca dificultate după Campionatele Mondiale din Coreea de Sud. Eu am participat la 8 probe din care am reușit să ies în primii 5 și să iau locul 2 la 100 metri fluture și 2 ștafete alături de Nicule Bogdan, Sorin Octavian și Istvan Hitter la 4×50 mixt unde am reusit să ne impunem ocupând locul 1, și la 4 x 50 liber unde am luat locul 3. Ținând cont că am avut concursuri unul după altul, ceea ce a fost destul de greu , sunt foarte mulțumit de rezultatele pe care le-am obținut, mai ales că am reușit să-mi fac baremurile pentru Europenele de Înot organizate de FINA la Budapesta, Ungaria. În continuare aș mai avea concursuri, dar până atunci o să fac puțină pauză și după pauză pregătiri intense pentru anul următor. Anul acesta aș mai avea două competiții, dar cred că o să particip doar la una din ele. Țin să mulțumesc tuturor pentru susținere și încurajări.”, a declarat sportivul sucevean, Liviu Bursuc.

Articol scris de: Adrian Negru