Sponsori Sponsori

Viitorul Liteni mai adaugă un trofeu al Cupei României în palmaresul echipei

Viitorul Liteni și Juniorul Salcea au oferit o finală spectaculoasă, iar câștigătoarea a fost decisă la loteria penalty-urilor.

Viitorul Liteni a demonstrat încă o dată de ce este considerată specialista Cupei României la nivel județean, reușind să cucerească pentru al treilea an consecutiv trofeul în această competiție. Echipa antrenată de Demis Maranda și Cătălin Holca a triumfat într-un meci dramatic, disputat pe stadionul Areni, în fața formației Juniorul Salcea, câștigând cu scorul general de 6-5 după loviturile de departajare, în condițiile în care scorul a fost 2-2 la finalul timpului regulamentar.

Juniorul Salcea, aflată la doar a doua participare în această competiție, a început perfect finala. George Parasca a deschis scorul în primul minut cu un șut precis la colțul scurt, lăsându-i pe cei din Liteni în alertă. În minutul 4, când o lovitură liberă executată de Cosmin Mitoșeriu a lovit bara transversală, mingea căzând aparent dincolo de linia porții. Arbitrul nu a validat golul, iar mingea a fost ulterior trimisă în plasă de Sahru, care a fost însă semnalizat în poziție de offside.

Viitorul Liteni a reușit să restabilească egalitatea în minutul 57, când Florin Antonesei a deviat nefericit în propria poartă un șut-centrare trimis de Alexandru Sahru. Juniorul Salcea a preluat din nou conducerea în minutul 69 printr-un gol semnat de Cezar Malanca, însă Viitorul a egalat din nou în minutul 78, prin Vlad Codău, care a marcat din apropiere după o centrare de la Cosmin Mitoșeriu.

Loviturile de departajare au adus emoții intense pentru ambele echipe. Viitorul Liteni a înscris de patru ori prin Alexandru Sahru, Cosmin Mitoșeriu, Petrică Maftei și Dan Lungu, în timp ce Juniorul Salcea a marcat doar trei penalty-uri prin Constantin Ferariu, Constantin Bumbac și George Parasca. Adrian Ghiorghiciuc de la Viitorul și Ionel Zamă și Radu Tomescu de la Juniorul au ratat execuțiile, ultimul lovind bara.

Viitorul Liteni a început meciul cu următoarea formulă: Curileac – V. Răzlog, D. Lungu, Mitoșeriu, Sahru, Ghiorghiciuc, Ov. Rusu, Nuțescu, Maftei, Codău, Stancoschi, cu Pelepco intrând pe parcurs. Echipa a fost condusă de pe margine de Demis Maranda și Cătălin Holca.

De cealaltă parte, Juniorul Salcea a aliniat echipa: Băiceanu – Bumbac, Vitu, Antonesei, Dascălu, Zamă, Malanca, Barbir, Ferariu, R. Tomescu, G. Parasca, cu Cucoș, Stănescu și Grumezescu intrând în joc. Paul Bosancu și Andrei Cârnăreasa au fost responsabili de pregătirea echipei.

Rezumatul partidei dintre Viitorul Liteni și Juniorul Salcea

Victoria le asigură celor de la Viitorul Liteni participarea în faza regională a Cupei României, care va debuta pe 10 iulie.