Sponsori Sponsori

Victorie pentru Șomuz Fălticeni, înfrângeri pentru Bucovina Rădăuți și Șoimii Gura Humorului

Șomuz Fălticeni este singura performeră a rundei dintre reprezentantele județului Suceava în Liga a III-a.

Șomuz Fălticeni a reușit prima victorie din acest sezon și a ajuns la 5 puncte după primele trei etape. Echipa antrenată de Daniel Stoica a învins, vineri, 13 septembrie, echipa secundă a Ceahlăului Piatra Neamț cu scorul de 2-1, într-o partidă disputată în deplasare. Cătălin Pîntea a deschis scorul pentru nemțeni în minutul 27, iar un minut mai târziu fălticenenii au egalat prin Viorel Pătrășcan, acesta fiind și scorul pauzei.

În partea secundă, trupa lui Daniel Stoica a dat lovitura în minutul 66 prin experimentatul fundaș Florin Plămadă care i-a adus echipei sale toate punctele puse în joc. În urma acestui succes, Șomuz a urcat pe locul al 5-lea în clasamentul Seriei I a Ligii a III-a.

Sâmbătă, celelalte două reprezentante ale județului Suceava, Bucovina Rădăuți și Șoimii Gura Humorului au fost învinse. Mai întâi, rădăuțenii au dat-o în bară pe teren propriu în fața celor de la CSM Vaslui și au cedat cu scorul de 2-0. Formația rădăuțeană a bifat un singur succes și două înfrângeri în cele trei partide disputate.

Șoimii Gura Humorului a înregistrat cea de-a treia înfrângere din tot atâtea meciuri în acest debut de sezon. Humorenii au fost învinși pe stadionul ”Constantin Jamaischi” de gruparea CSM Bacău cu scorul de 1-0. Jucătorii lui Mihai Eremia puteau să obțină un punct, însă au irosit un penalty prin Georgel Hopulele.