Ultimele două etape se anunță de foc în Liga a IV-a, patru formații visează să prindă cele două locuri de podium după ce Viitorul Liteni și-a adjudecat deja locul 1.
ASA Rarău și Juniorul Suceava și-au împărțit punctele după ce au remizat scor 2-2 pe stadionul din Câmpulung Moldovenesc. Oaspeții au deschis scorul în minutul 4, iar Lucian Jitariuc a adus egalarea pentru gazde în minutul 37 din penalty. Scorul s-a menținut până la pauză, iar în partea secundă gruparea lui Laurențiu Berezoschi a trecut din nou în avantaj în minutul 51, însă gazdele au reușit să egaleze înainte de minutul 90 prin Andrei Vaman.
Jucătorii lui Andrei Ițco au făcut o nouă victimă în campionat producând astfel una dintre surprizele etapei. ACS Foresta II Suceava a învins-o pe terenul sintetic al Liceului cu Program Sportiv pe Moldova Drăgușeni cu scorul de 3-1, iar oaspeții tremură serios pentru locul al doilea în ultimele două etape.
Siretul Dolhasca a devenit victimă sigură în partidele cu aproape orice adversar. Jucătorii lui Constantin Ferariu au cedat pe teren propriu în fața liderului Viitorul Liteni cu scorul de 1-3. Același scor s-a înregistrat și în partida dintre Șomuzul Preutești și Progresul Frătăuții Vechi. Ambele formații speră la o clasare pe locul secund.
Academica Gălănești a trecut cu scorul de 3-0 de Recolta Fântânele grație reușitelor semnate de Liviu Coroamă și Timotei Rusu (două goluri). Bucovina Dărmănești și Sporting Poieni Solca au trecut la masa verde de Concordia Grămești, respectiv CSM Dorna Vatra Dornei.
Victoria Vatra Moldoviței a stat în această rundă.
Clasamentul Ligii a IV-a după etapa cu numărul 28:
# | Echipa | M | V | E | I | GM | GP | P |
1 | CSO Viitorul Liteni | 26 | 32 | 68p | ||||
2 | ACS Moldova Drăgușeni | 26 | 34 | 54p | ||||
3 | ACS Juniorul Suceava | 27 | 26 | 53p | ||||
4 | ACS Șomuzul Preutești | 26 | 31 | 52p | ||||
5 | AS Progresul Frătăuții Vechi | 26 | 47 | 48p | ||||
6 | AS Bucovina Dărmănești | 26 | 49 | 42p | ||||
7 | ACS Academica Gălănești | 27 | 62 | 41p | ||||
8 | ACS Foresta Suceava | 26 | 45 | 38p | ||||
9 | AS Victoria Vatra Moldoviței | 26 | 46 | 35p | ||||
10 | ASA Rarău | 26 | 51 | 30p | ||||
11 | ACS Recolta Fântânele | 26 | 69 | 30p | ||||
12 | CSO Siretul Dolhasca | 26 | 64 | 27p | ||||
13 | CSM Dorna Vatra Dornei | 26 | 67 | 22p | ||||
14 | ACS Sporting Poieni Solca | 26 | 126 | 15p | ||||
15 | AS Concordia Grămești | 26 | 78 | 0p |