Șomuz Fălticeni a scăpat victoria printre degete

Elevii lui Ionesi nu au profitat de pasul greșit făcut de Dante Botoșani și au remizat pe teren propriu în compania găștii nebune a Vasluiului.

Aflată pe locul secund înaintea acestei runde, Șomuz Fălticeni a avut oportunitatea de a se apropia la șase puncte de liderul, CS Dante Botoșani. Însă fălticenenii au avut un meci extrem de greu în compania tinerilor jucători ai Sportingului din Vaslui.

După o primă repriză cu scor alb pe tabelă, partea secundă a debutat cu un forcing al gazdelor care a dat roade în minutul 61 când Robert Ciobanu este faultat în careu, iar centralul partidei arată punctul cu var. Andrei Alecsandru transformă fără probleme lovitura de la 11 metri. Bucuria fălticenenilor a durat doar 13 minute, Gelu Grigoraș a restabilit egalitatea pe tabelă.

Scorul de 1-1 s-a menținut până la final, iar în urma acestui rezultat elevii lui Ionesi au coborât un loc în clasament.

În runda următoare, Șomuz va juca în deplasare în compania formației CSM Pașcani.

Sursa foto: video captură Fălticeni Online