Etapa fără înfrângere pentru echipele sucevene în Seria I a Ligii a III-a

Foresta Suceava, Bucovina Rădăuți și Șomuz Fălticeni au jucat pe teren propriu în runda a V-a a Ligii a III-a Seria I.

Cele trei reprezentante ale Sucevei în Liga a III-a au evoluat în această rundă pe teren propriu și toate trei au obținut cel puțin un punct din jocurile pe care le-au avut. Bucovina Rădăuți a fost singura din cele trei formații sucevene care a obținut maxim de puncte în această rundă. Formația antrenată de Dorin Goian și Daniel Bălan s-a impus cu scorul de 4-0 în fața gălățenilor de la Sporting Liești. La pauză, rădăuțenii au intrat cu avantaj minim pe tabelă grație golului înscris de Ionuț Plămadă în minutul 35. În repriza secundă, rădăuțenii au turat motoarele înscriind de trei ori, încă o dată prin Ionuț Plămadă care a făcut dubla, însă ultimele 20 de minute ale jocului au fost ale lui Ionel Stoian care a reușit și el o dublă într-un interval de doar 5 minute stabilind astfel scorul final 4-0.

Pe Areni, Foresta Suceava a avut parte de un adversar mult mai puternic decât au avut celelalte două echipe sucevene. ”Galben-verzii” au primit vizita uneia dintre contra-candidatele la promovare, CSM Focșani, formație cu care a remizat, scor 1-1. Pe o vreme rece de toamnă, spectatorii prezenți la joc s-au dezghețat puțin după golul lui Dudu Drugă din penalty în minutul 24, acesta stabilind și scorul pauzei, 1-0. În repriza a doua, Dănuț Munteanu a adus egalarea pe tabelă în minutul 63. Zadarnic au încercat băieții antrenați de Petre Grigoraș să înscrie până la final că tabela a rămas neschimbată. Scor final 1-1, iar pe ”galben-verzi” îi așteaptă marți un meci dificil în Cupa României în compania formației de Liga I, Gaz Metan Mediaș. Deși Foresta Suceava se află în Liga a III-a putem afirma faptul că antrenorul este de Liga I. Va fi un duel interesant pe băncile tehnice ale celor două formații între Petre Grigoraș și Edi Iordănescu.

În cel de al treilea joc în care a fost implicat o echipă suceveană, Șomuz Fălticeni a reușit să smulgă un punct pe final de joc din jocul cu KSE Târgu Secuiesc. Formația covăsneană a condus cu scorul de 2-0 până în minutul 28 când Eduard Julei a reușit să reducă din diferență. Pe final, fălticenenii au reușit să înscrie în minutul 90+4 prin Alin Priboi care le «fură» covăsnenilor două puncte din trei. Fălticeniul mai pune un punct prețios în clasament, în timp ce adversara sa de astăzi ajunge la al cincilea egal în cinci etape.

Rezultatele etapei a V-a

Sep 20, 2019 17:00 CSM Bacău 0 – 2 ACS Suporter Club Oţelul Galaţi
Sep 21, 2019 17:00 ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ  0 – 2  CS Aerostar Bacău
Sep 21, 2019 17:00 CSM Paşcani  2 – 6  FC Ozana Târgu Neamț
Sep 21, 2019 17:00 ACS Universitatea Dunărea de Jos Galaţi  2 – 4  AFC Botoşani 2

Sep 27, 2019 17:00 AFC Botoşani 2   –   ACS Foresta Suceava
Sep 27, 2019 17:00 FC Ozana Târgu Neamț   –   ACS Universitatea Dunărea de Jos Galaţi
Sep 28, 2019 17:00 ACS KSE Târgu Secuiesc   –   CSM Bucovina Rădăuţi
Sep 28, 2019 17:00 CS Ştiinţa Miroslava   –   CSM Bacău
Sep 28, 2019 17:00 CSM Focşani 2007   –   ACS Hușana Huși
Sep 28, 2019 17:00 ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ   –   CSM Paşcani
Sep 28, 2019 18:00 ACS Suporter Club Oţelul Galaţi   –   ACS Şomuz Fălticeni

Sursa foto: Cristian Plosceac, Alexandru Săvescu și Costi Solovăstru