Șomuz Fălticeni a început returul cu dreptul în fața propriilor suporteri

Formația pregătită de Daniel Stoica s-a impus astăzi pe teren propriu cu scorul de 2-1 în fața celor de la CSM Bacău, grație reușitelor lui Eduard Julei și Daniel Păiuș.

Șomuz Fălticeni și-a atins obiectivul în primul joc din 2020, fiind totodată și singura formație suceveană din Liga a III-a care câștigă cele 3 puncte în această rundă. Fălticenenii nu au avut parte de un joc tocmai ușor cu gruparea băcăuană, iar după primele 45 de minute, tabela arăta în continuare un rezulat nul.

După pauză, fălticenenii au ieșit mai motivați de la vestiare și în minutul 60, Eduard Julei transformă o lovitură de pedeapsă și deschide scorul pe stadionul Tineretului din Fălticeni. Cinci minute mai târziu, ex-rădăuțeanul Daniel Păiuș majorează avantajul și îi aduce pe fălticeneni tot mai aproape de primul succes într-un meci oficial în 2020. În minutul 92, Tamas Becze, jucătorul băcăuanilor reduce din diferența de pe tabelă însă insuficient pentru formația sa. Rezultat final, Șomuz Fălticeni – CSM Bacău, scor 2-1.

Rezultatele înregistrate în etapa a XVI-a:

vineri, 6 martie, ora 15:00
Aerostar Bacău – FC Botoşani 2     3-1
Mircea Manole (12), Cătălin Vraciu (20, 83) / Andrei Popovici (21)
KSE Târgu Secuiesc – Universitatea Dunărea de Jos Galaţi  3-0
Nu se dispută. Echipa Universitatea Dunărea de Jos Galaţi s-a retras din campionat înainte de începerea returului.

sâmbătă, 7 martie, ora 15:00
CSM Focşani – Ozana Târgu Neamţ     4-1
Ionuţ Manu (5), Sergiu Jurj (17), Cătălin Costin (67), Bogdan Panaite (86) / Andrei Mateiciuc (39)
Ştiinţa Miroslava – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ     1-0
Monel Cârstoiu (31)
SC Oţelul Galaţi – CSM Paşcani      3-1
Marius Matei (60), Marius Sevastian (62), Robert Ţicămucă (84) / Teodor Todiresei (18)
Sporting Lieşti – Foresta Suceava     3-1
Alin Nica (1), Daniel Munchiu (18), George Bîrlădeanu (58 – penalty) / Alexandru Marin (89)
Bucovina Rădăuţi – Huşana Huşi     1-1
Ionel Stoian (37 – penalty) / Petru Agrigoroaei (24)
Şomuz Fălticeni – CSM Bacău    2-1
Eduard Julei (60), Daniel Păiuş (65) / Tamas Becze (90+2)