VIDEO | Foresta Suceava este de neoprit în acest start de sezon

Trupa lui Dorin Goian își continuă invincibilitatea din acest start de sezon și bifează o calificare în play-off-ul Cupei României după victoria în fața grupării Dante Botoșani cu scorul de 2-1.

În fața a peste 2000 de spectatori, jucătorii lui Dorin Goian au avut parte de un adversar incomod, însă nu Dante Botoșani a fost cel mai greu adversar pentru ”galben-verzi” ci brigada de arbitri care au greșit voit în favoarea oaspeților în nenumărate rânduri. Chiar și așa, Căinari și compania au făcut un meci destul de bun în care și-au creat câteva oportunități foarte bune de a marca.

După o primă repriză albă cu câteva ocazii la o poartă și la cealaltă, dar și cu câteva decizii controversate de arbitraj cele două formații au practicat mai mult fotbal în partea secundă. Oaspeții au deschis scorul în minutul 48 în urma unei lovituri de la colț, însă echipa pregătită de Dorin Goian a întors scorul prin reușitele lui Odoh Chika și Cornel Căinari. Astfel, Foresta Suceava a întors scorul și a obținut biletele către faza următoare a Cupei României.

Foresta a început partida în următoarea formulă: Niga (cpt.) – Cimbru, Makongo, M. Botezatu, Ș. Nițu, Izuogu, Mihalciuc, Căinari, Andr. Tănasă, Odoh Chika, M. Filip.

Pe link-ul de mai jos puteți vedea eurogolul înscris de Cornel Căinari din lovitură liberă:

În urma acestui succes, ”galben-verzii” ajung la cinci victorii din cinci posibile în jocurile oficiale, însă tehnicianul de pe Areni, Dorin Goian, are în continuare o bancă de rezerve formată în mare parte din juniori.

Pentru Foresta Suceava urmează jocul din campionat cu Viitorul Darabani, sâmbătă, începând cu ora 17:00, pe stadionul Areni.

Articol scris de:  Adrian Negru | Facebook