Șomuz Fălticeni a făcut instrucție cu CSM Bacău

Fălticenenii au trecut repede peste ultimele două rezultate negative și au făcut instrucție cu CSM Bacău în runda a treia a Ligii a III-a.

Jucătorii pregătiți de Iulian Ionesi au făcut spectacol în fața propriilor suporteri în această rundă. Fălticenenii au marcat câte două goluri pe repriză și au obținut trei puncte importante. Minutul 13 a adus și primul gol pe Stadionul Constantin Jamaischi din Fălticeni, iar Vasile Dănilă avea să-și treacă primul numele pe lista marcatorilor. În minutul 35, golgheterul Șomuzului, Robert Ciobanu a dublat avantajul gazdelor stabilind astfel și scorul pauzei.

În repriza secundă, Eduard Julei avea să risipească orice emoție pe stadionul din Fălticeni în minutul 55, iar formația băcăuană era resemnată la un scor la care nu mai sperau nici măcar la un rezultat de egalitate. Finalul partidei le-a mai adus un gol suporterilor fălticeneni prezenți la meci, iar unul dintre tinerii jucători talentanți ai Șomuzului, George Cîrstean a stabilit scorul final 4-0. Trei puncte importante pentru Șomuz care o duc până pe locul 4 la trei puncte de liderul Foresta Suceava.

În runda următoare, Șomuz Fălticeni va avea parte de un test dificil pe terenul Ceahlăului din Piatra Neamț. Echipa pregătită de Florentin Petre caută revanșa după eliminarea din primul tur al Cupei României de la Fălticeni.

Sursa foto: Alexandru Săvescu