Sponsori Sponsori

Șoimii Gura Humorului a dat de pământ cu campioana județului Vaslui

Într-o demonstrație impresionantă de forță, formația Șoimii Gura Humorului și-a umilit adversara, Comstar Vaslui, în prima manșă a barajului pentru promovarea în Liga a III-a. Meciul, desfășurat duminică pe teren propriu, a fost câștigat categoric de echipa antrenată de Mihai Obreja, cu scorul de 5-0.

Jucătorii de la Șoimii Gura Humorului au dominat partida de pe stadionul Tineretului încă din primele minute. Ciprian Severin a deschis scorul în minutul 4, dând tonul unei zi de neuitat pentru cei aproximativ 1.500 de suporteri care i-au susținut din tribune. Vasile Maganu a majorat avantajul în minutul 34, iar Lucian Luchian a dus scorul la 3-0 înainte de pauză, cu un gol marcat în minutul 42.

Partea a doua a meciului a continuat în aceeași notă, cu Nicușor Kuruc transformând un penalty în minutul 73 și cu Lucian Luchian închizând tabela în minutul 88, cu al doilea său gol din această întâlnire.

Echipa FC Șoimii a alininiat următorul unsprezece: Axinte – Maganu, Neagoe, Kuruc, Bîgu, Severin, Cuciurean, Nechita, Gliga, Tunsu, Luchian. Pe parcursul meciului, antrenorul Mihai Obreja a introdus și jucători de rezervă: Moloce, Stroia, Ungureanu și Timiș, care au contribuit și ei la succesul echipei.

Acest rezultat le oferă celor de la Șoimii Gura Humorului un avantaj semnificativ înainte de meciul retur, care va avea loc duminică, 23 iunie, de la ora 17.30, pe stadionul Municipal din Vaslui.