”Galben-verzii” câștigă trei puncte prețioase în lupta pentru promovare

Foresta Suceava s-a impus la Uricani în fața Științei Miroslava cu scorul de 3-2. Alexandru Marin cu o dublă și Drugă din penalty au adus victoria forestierilor.

Petre Grigoraș a câștigat duelul băncii tehnice cu adversarul său de astăzi, Cristi Popovici. Deși jucătorii Științei Miroslava au întâmpinat câteva dificultăți financiare în un ultima perioadă, lucrul acesta nu i-a împiedicat pe jucători să facă un joc bun în fața Forestei Suceava. ”Galben-verzii” au pornit cu prima șansă în acest duel, iar în minutul 3 au deschis scorul prin fostul jucător al Științei Miroslava, Alexandru Marin. Unul dintre cei mai buni jucători ai Forestei în acest start de sezon, Matteo Rigoni a acuzat ușoare probleme medicale în timpul primei reprize, iar Petre Grigoraș nu a riscat, efectuând prima schimbare în minutul 32. Tabela a rămas neschimbată din minutul 3 până la pauza jocului.

În repriza secundă, Ruben Sumanariu comite un fault în careu, iar Eduard Sandu restabilește egalitatea în minutul 49. Andrei Vițelaru a fost în prim-plan după un corner în care acesta a fost faultat de către căpitanul gazdelor, Petru Agrigoroaei care vede al doilea cartonaș galben, implicit și pe cel roșu. Penalty dicat de centralul acestei partide și specialistul loviturilor de la 11 metri, Dudu Drugă duce scorul la 2-1 în minutul 57. În urma acestei eliminări, ieșenii au reușit să egaleze în minutul 62, după ce Giani Unghianu l-a văzut ieșit din poartă pe goalkeeper-ul Forestei Suceava, Ionuț Ailenei, iar jucătorul Științei a înscris cel mai frumos gol al meciului de la mijlocul terenului. Un gol ce a amintit de execuția din Cupa României a lui Alexandru Marin în poarta Bucovinei Rădăuți. Însă cel despre care am pomenit adineauri a adus și victoria ”galben-verzilor” în minutul 65. Scor final 3-2, iar Foresta Suceava urcă pe poziția a doua în clasamentul Ligii a III-a Seria I.

Alexandru Marin este MVP-ul Forestei Suceava în meciul de la Uricani împotriva fostei sale echipe, Știința Miroslava.