Foresta Suceava se impune în jocul cu lanterna roșie a Seriei I a Ligii a III-a

”Galben-verzii” s-au impus cu scorul de 3-1 în fața grupării Viitorul Darabani, după ce botoșănenii au deschis scorul în minutul 22 al jocului.

Jucătorii pregătiți de Dorin Goian au început jocul cu ”lanterna roșie” a Seriei I puțin pe ”vârfuri”, iar golul înscris de Alexandru Arcip în minutul 22 i-a trezit pe ”galben-verzi”. Absenți minute bune din jocul Forestei, Iosif Netbai și Cornel Căinari au întors rezultatul. Mai întâi, Iosif Netbai a transformat o lovitură de pedeapsă obținută de Odoh Chika, iar Cornel Căinari a înscris trei minute mai târziu un gol superb de la 25 de metri direct în vinclul porții formației botoșănene. Până la pauză, Iosif Netbai și-a mai trecut o dată numele pe lista marcatorilor, iar Foresta intra la cabine cu un avantaj liniștitor înaintea celei de-a doua părți a jocului.

În actul secund, ”galben-verzii” nu au mai forțat, iar centralul partidei a trecut cu vederea două faze în urma cărora jucătorii Forestei au cerut penalty. Viitorul Darabani putea să reducă din diferența de două goluri de pe tabelă la o lovitură liberă, însă mingea trimisă de unul dintre jucătorii botoșăneni a zguduit transversala porții apărate de Toma Niga. Odoh Chika a trecut și el pe lângă gol în ultimul sfert de oră a jocului, însă tabela a rămas neschimbată.

În urma acestui rezultat, Foresta Suceava rămâne neînvinsă în acest sezon atât în Cupa României cât și în campionat. Echipa pregătită de Dorin Goian acumulează 12 puncte, fiind urmată în clasament de Ceahlăul Piatra Neamț și Bucovina Rădăuți cu câte 10 puncte fiecare.

Foresta Suceava a început jocul în următoarea formulă: Niga – Grosu, Cimbru, Makongo, Nițu, Samson, Mihalciuc, Căinari, Netbai, Chika, Filip.

Rezultatele înregistrate în runda cu numărul 4 a Seriei I a Ligii a III-a:

Ştiinţa Miroslava 0–1 CSM Bacău
Ceahlăul Piatra Neamţ 2–1 Şomuz Fălticeni
Foresta Suceava 3–1 Viitorul Darabani
Bucovina Rădăuţi 3–0 Dante Botoşani
Rapid Brodoc 2–0 FK Miercurea Ciuc 2

În runda următoare, Foresta Suceava va juca în deplasare la Fălticeni, formație care a fost învinsă în această rundă de Ceahlăul Piatra Neamț cu scorul de 2-1.

Articol scris de: Adrian Negru