Foresta Suceava nu a reușit să producă surpriza și la Sibiu

”Galben-verzii” nu au avut nicio șansă în fața liderului pierzând meciul de la Sibiu cu scorul de 2-0.

Poate în fața celui mai greu meci al sezonului, jucătorii lui Nuno Pedro au plecat încrezători la Sibiu sperând că vor reuși să producă o nouă surpriză după ce etapa trecută au învins Mioveniul lui Adrian Mihalcea. Lucrurile în teren au stat cum nu se putea mai prost, gazdele au deschis scorul încă din minutul 6 prin Răzvan Dâlbea care a profitat de o ieșire greșită a goalkeeper-ului sucevean, Răzvan Began. Sucevenii au răspuns la puțin timp după golul marcat de Hermannstadt printr-o lovitură liberă executată de Alexandru Belevschi. Sibienii au pus ușor-ușor stăpânire pe joc și au condus ostilitățile în prima repriză care doar intervențiile portarului Răzvan Began au păstrat diferența de un gol în favoarea gazdelor. Sabin Lupu, Cosmin Neagu și Bogdan Rusu și-au trecut în cont câte o ocazie mare de a înscrie în prima repriză, Foresta neavând faze notabile la poarta lui Căbuz.

Repriza secundă a debutat în aceeași manieră ca și prima, sibienii dând lovitura în minutul 47 când ex-forestierul Bogdan Rusu a trimis cu capul în plasă o minge în urma centrării lui Pamfile. În urma acestei reușite, cei de la Sibiu au făcut ușor pasul înapoi jucând pe contraatac, ”galben-verzii” nu au mai reușit să revină în joc, ocaziile curgând la poarta lui Began care a avut o serie de intervenții importante. În minutul 72, Bogdan Rusu a fost aproape de dublă însă același Began i-a salvat pe suceveni. Până la final, sibienii nu au mai forțat, scorul de 2-0 mulțumindu-i și pe spectatorii prezenți la această partidă. Singurul care i-a pus probleme lui Căbuz a fost Andrei Cerlincă în urma unui șut de la 25 de metri cu pământul.

”Galben-verzii” au început partida în următoare formulă: Began – D. Issaga, Pappoe (cpt.), Belevschi, O. Onofraş, Vl. Stănescu, Acolatse, Cerlincă, Kimbaloula, Chalabi, R. Sumanariu. Au mai intrat: Coroamă, Renquin, Prisăcaru.

În concluzie, Foresta nu este încă pregătită de duelurile cu echipele mai bine cotate, omogenitatea spunându-și cuvântul și în partida de astăzi. Nuno Pedro și compania au timp să pregătească mai bine jocurile următoare, deoarece ”galben-verzii” vor avea de înfruntat pe teren propriu pe CS Balotești săptămâna viitoare, iar în deplasare pe CS Afumați peste două săptămâni. Cele două formații ilfovene având și ele un start de sezon nu tocmai bun, iar aceste meciuri ar putea să o ducă pe Foresta deasupra liniei retrogradării.