Foresta Suceava – Academica Clinceni, mâine, ora 11:00, Stadionul Areni

Galben-verzii primesc vizita formației Academica Clinceni într-un meci contând pentru etapa a XXVII-a din Liga a II-a.

Mâine, pe stadionul Areni se vor confrunta două echipe ”rănite”. Formația suceveană se va prezenta în postura unui copil abandonat de familie, în timp ce adversara sa vine după o umilință, scor 0-7 cu Juventus București. Sucevenii se confruntă cu numeroase probleme, începând de la plecările a două nume importante în această săptămână de pe Areni, fiind vorba despre antrenorul Cristi Popovici și despre managerul Dănuț Perjă, situația financiară este și ea critică.

Cele două echipe traversează o perioadă grea, iar înaintea acestei partide cele două formații sunt despărțite de 3 puncte. Foresta se află pe locul 11 cu 30 de puncte, în timp ce adversara de mâine se află pe locul 13 cu 27 de puncte.

În cele 11 întâlniri directe dintre cele două formații, Suceava nu a câștigat niciodată înregistrând 6 rezultate negative și 5 rezultate de egalitate.

În meciul tur, scorul dintre Academica Clinceni și Foresta Suceava a fost 3-3, după ce galben-verzii conduceau în minutul 90 cu scorul de 3-1, fiind egalați în minutele de prelungire. La acea partide pe cele două bănci tehnice se aflau Mugur Bolohan pentru Clinceni și Cristi Popovici pentru Foresta, astăzi, niciunul dintre cei doi nu se mai află la aceste echipe.

Pentru formația de pe Areni au marcat în acea partidă Lucian Dumitriu și Cornel Căinari, ultimul reușind o dublă, ambii existând posibilitatea să evolueze în meciul de mâine. Pentru formația din Clinceni au marcat Andrei Antohi, Florin Ștefan și Marius Coman, din cei 3 doar Marius Coman mai face parte din lotul actual al Academicii.

Echipa probabilă pe care o vor trimite în teren mâine, Bogdan Tudoreanu și Marius Lup: