Foresta Fălticeni, locul 4 la Cupa Play Bacău

La sfârșitul săptămânii trecute, grupa 2011 a Forestei Fălticeni 2016 s-a clasat pe locul al IV-lea în cadrul Cupei Play Bacău, ediția a IX-a.

Viitorul sună bine și la Fălticeni, acolo unde micii fotbaliști de la Foresta, pregătiți de antrenorul Dumitru Hreamătă, s-au clasat pe locul al patrulea la finalul tunerului de la Bacău. În grupe, tinerii fotbaliști au obținut 3 victorii și o remiză:

• 4-1 cu Viva Buhuși (Mateo Ciocan (2 goluri), Luca Sandu, Eduard Flocea)
  • 3-1 cu Nectarii Iași (Eric Lateș, Mateo Ciocan, Eduard Flocea)
  • 2-0 cu Juniorul Dorohoi (Andrei Edu, Mateo Ciocan)
  • 2-2 cu Kinder Brașov (David Peiu, Luca Sandu)

Fălticenenii au avut mai apoi parte de o semifinală destul de grea în fața formației Juniorul Botoșani, cea care a și câștigat turneul. Scorul a fost în favoarea botoșănenilor, 4-0, într-un meci în care a lipsit liderul echipei, Luca Sandu.

Foresta Fălticeni nu a avut mult noroc nici în finala mică, unde a cedat în fața formației Luceafărul Galați cu scorul 5-0.

Goalkeeper-ul Forestei Fălticeni, Antim Cîmpan a fost desemnat de către organizatori ca fiind portarul turneului.

La finalul turneului, antrenorul Dumitru Hreamătă s-a declarat mulțumit de evoluția micilor fotbaliști și speră ca ușor-ușor, aceștia să obțină rezultate și mai bune pe viitor.

”Micii forestieri au demonstrat la acest turneu că încet, dar sigur, progresează atât individual cât și ca echipă. A fost un turneu în care copiii au avut momente foarte bune, dar și momente mai puțin reușite. Păcat că nu l-am avut pe Luca Sandu în teren în semifinale… Cred că alta ar fi fost soarta meciului… Mă bucur pentru Antim Cîmpan care a fost desemnat portarul turneului… Chiar dacă suntem un oraș mic, cu 4 școli generale, reușim să ne clasăm mai mereu în primele echipe ale turneelor unde participăm. Mulțumim părinților pentru încredere și sprijin, pentru că sunt alături de noi și în momentele mai puțin reușite…”, a declarat antrenorul Dumitru Hreamătă.