Foresta Suceava învinge liderul și se apropie la 6 puncte de primul loc

Derby-ul rundei a XI-a a fost decis de golul tânărului Andrei Popovici. ”Galben-verzii” au urcat pe locul 2 în clasament.

Etapa a XI-a a Seriei I a Ligii a III-a le-a adus față în față pe formațiile Foresta Suceava și Dante Botoșani. Cu o dorință de răzbunare a grupării de pe Areni după înfrângerea cu 1-0 din meciul tur în compania echipei botoșănene, ”galben-verzii” le-au întors serviciul elevilor pregătiți de Vespazian Colban. Formația botoșăneană nu s-a putut baza pentru acest joc pe unul dintre cei mai buni jucători și anume suceveanul Cornel Căinari care s-a căsătorit în acest week-end. Prin urmare, darul cel mare a fost oferit de Foresta. Golul lui Andrei Popovici din minutul 28 al primei reprize a fost de ajuns ca formația suceveană să cucerească cele trei puncte.

În urma acestei victorii, elevii lui Ionuț Moșteanu au urcat pe locul doi în clasamentul Seriei I a Ligii a III-a.