Sponsori Sponsori

Foresta continuă să surprindă formațiile din Liga a II-a

”Galben-verzii” s-au impus astăzi pe teren propriu cu scorul de 2-0 în fața formației Luceafărul Oradea.

Considerată victimă sigură de foarte multe cluburi din Liga a II-a pentru situația în care se află, Foresta continuă să facă meciuri spectaculoase în eșalonul secund. Astăzi, a reușit să câștige în fața unei vecine de clasament după golurile marcate de căpitanul Daniel Lung și de mijlocașul Andrei Cerlincă. Susținuți din tribune de aproximativ 500-600 de suporteri, Foresta a reușit să-și ia revanșa în fața formației care în tur a învins-o cu același scor, 2-0.

Echipa suceveană a dominat meciul și a învins fără emoții.

Atât prima repriză cât și a doua a fost la discreția sucevenilor, aceștia marcând câte un gol pe repriză și și-au creat și alte ocazii. După ce au deschis repede scorul prin Daniel Lung în minutul 6, Foresta a mai avut alte trei șanse mari de a majora scorul prin Bogdan Rusu, Alin Mutu și Lucian Dumitriu.

La reluarea părții secunde a meciului, trupa antrenată de Marius Lup și Bogdan Tudoreanu, a reușit majorarea scorului la 2-0 prin Andrei Cerlincă în urma unui contraatac pornit de Bogdan Rusu care l-a servit excelent pe colegul său. Soarta partidei a rămas neschimbată până la final, forestierii creându-și în câteva rânduri alte ocazii de a înscrie.

În urma acestui joc Foresta acumulează 41 de puncte și ocupă poziția a 10-a în clasament. În runda următoare, Foresta va juca pe 13 mai pe terenul echipei CS Afumați.

Într-o altă partidă disputată astăzi de la 11:30, FC Brașov a reușit să obțină doar un punct pe terenul ultimei codașe din Liga a II-a.

Foresta a folosit următoarea formulă în timpul acestui joc: Niga – Mihălăchioae, Alin Mutu, D. Lung (cpt.), Drugă – Vl. Stănescu, Dumitriu – Dănilă (Masella 52′), Cerlincă (Grumezescu 73′), Vraciu – Bg. Rusu (C. Buziuc 85′)
Rezerve neutilizate: Hînţăscu – Aeroaiei, Coroamă, Alin Florescu

Banii nu contează în aceste momente pentru jucătorii Forestei.

Jucătorii ”galben-verzilor” au demonstrat încă o dată că sunt jucători profesioniști și că pentru ei doar bucuria de a juca fotbal și respectul pe care și-l câștigă în fața suporterilor e mai presus de orice.

Într-o postare pe facebook imediat după meci, președintele Forestei a făcut apel încă o dată la toți iubitorii fotbalului sucevean – ” Foresta Suceava – Luceafarul Oradea 2-0. Cei care doresc sa fie alaturi de noi o pot face printr-o donatie in contul clubului deschis la Piraeus Bank, suma care va fi folosita pentru achitarea datoriei catre Finante! Doar uniti vom reusi! #foresta

RO42PIRB3500772974001000 , Piraeus Bank Suceava.