Dante Botoșani pierde fără drept de apel în fața Bucovinei Rădăuți

Bucovina Rădăuți nu i-a dat nici o șansă formației botoșănene pe care a învins-o la scor de neprezentare.

Liderului din sezonul precedent a Seriei I a Ligii a III-a, Dante Botoșani, pare să nu-i priască jocurile cu echipele sucevene în acest sezon. După cele două înfrângeri suferite în fața Forestei în campionat și cupă, a venit acum rândul Bucovinei Rădăuți să-i ia punctele grupării din Botoșani. Jucătorii pregătiți de Ionuț Plămadă au început jocul în forță, iar în ciuda a câtorva ocazii foarte bune de a deschide scorul, gazdele s-au revanșat în repriza secundă.

Mai întâi, Alexandru Aftanache a trimis mingea în poarta botoșănenilor în minutul 53, iar Andrei Dumitraș avea să risipească emoțiile în minutul 76 majorând diferența pe tabelă. Golgheterul rădăuțenilor nu s-a lăsat nici el prea jos, iar în minutele de prelungiri, Ionel Stoian a dus scorul la 3-0, iar rădăuțenii câștigă trei puncte importante care îi mențin în continuare pe locul al treilea cu 10 puncte, la egalitate cu locul secund ocupat de Ceahlăul Piatra Neamț și la două în spatele liderului Foresta Suceava.