Dacia Unirea Brăila își ia revanșa în fața Forestei Suceava

Dacia Unirea Brăila a învins-o pe Foresta Suceava cu scorul de 4-1.

După ce în tur sucevenii i-au administrat Brăilei o lecție de fotbal,  castigand cu scorul de 4-0 pe Areni , ”Galben-verzii” nu au mai reușit să facă un meci la fel de bun și la Braila si  se întorc la Suceava cu moralul la pământ și fără niciun punct, pierzand cu scorul de 4-1.

Pentru Braila, au marcat : Costel Roșu, Andrei Pușcașu, Adăscăliței și Ciucureanu iar pentru Foresta ,  Dudu Drugă.

17 minute au rezistat jucătorii antrenați de Marius Lup și Bogdan Tudoreanu, atunci când, din careu, Roșu a marcat pentru gazde.

Tot Roșu trage pe lângă poartă în min. 38 singur cu portarul Hânțăscu, iar în min. 41 Pușcașu nu mai ratează ținta și face 2-0 pentru Brăila.

Cea de-a doua repriză a continuat cu dominarea gazdelor, în min. 58,  Adăscăliței a majorat avantajul, după o deviere din fața porții.

Foresta  are o răbufnire de orgoliu în min. 69, Drugă scapă spre poartă și șutează puternic: 3-1.

Scorul final a fost stabilit de Ciucureanu în min. 90 + 2, iar sucevenii se întorc acasă cu o nouă înfrângere și cu un sac de goluri.

Cele două formații au început partida cu următorul 11:

Dacia Unirea Brăila: Olaru – Niţă, Ivan (cpt.), Ghiocel, Stănciulescu – Roşoagă (Ciucureanu 76′),  Adăscăliţei (Olenic 88′), Moglan, Neagu – Roşu, Puşcaşu (D. Oprea 83′)
Rezerve neutilizate: Popa, Necoară, Ed. Oprea, P. Ioan
Antrenor: Alin Pânzaru

Foresta Suceava: Hânţăscu – Cerlincă, Al. Mutu, Lung (cpt.), Semeghin – Stănescu (Grumezescu 60′), Dumitriu – Căinari (Vraciu 37′), Drugă, Dănilă (Masella 61′) – Bg. Rusu
Rezerve neutilizate: Niga, Asanache, Mihălăchioaie, Aeroaiei,
Antrenor: Marius Lup

Etapa viitoare Foresta va primi vizita unei echipe slab cotate, fiind vorba despre Metalul Reșița.