Sponsori Sponsori

CSU Suceava, bilanț mixt în turneul amical de la Baia Mare

Echipa de handbal masculin CSU Suceava, antrenată de Bogdan Șoldănescu, a avut un weekend plin la turneul amical disputat în Baia Mare. Echipa suceveană a înregistrat o înfrângere și o victorie în cadrul turneului înainte de startul sezonului competițional 2024-2025.

În primul meci al turneului, desfășurat vineri seară, CSU Suceava a fost învinsă de echipa gazdă, Minaur Baia Mare, cu scorul de 32-37. La pauză, sucevenii au intrat cu un deficit de trei goluri, scor 16-19, gazdele au reușit să se impună în repriza a doua, asigurându-și o victorie confortabilă.

Sâmbătă, CSU Suceava și-a revenit spectaculos și a obținut o victorie strânsă împotriva celor de la Potaissa Turda, scor 34-33. Sucevenii au intrat puternic în meci, conducând cu 20-14 la pauză. Cu toate că echipa din Turda a revenit în forță în repriza a doua, reducând diferența de scor, CSU Suceava a reușit să își păstreze avantajul până la final, asigurându-și astfel o victorie importantă.

Turneul de la Baia Mare a reprezentat un test important pentru echipa suceveană, care continuă pregătirile pentru noul sezon competițional. Următorul test va avea loc la Odorheiu Secuiesc, unde CSU Suceava va participa la un alt turneu amical, programat pentru joi și vineri.

În ceea ce privește debutul în ediția 2024-2025 a Ligii Naționale de handbal masculin, CSU Suceava va începe cu un meci dificil pe teren propriu. Pe 31 august, echipa lui Bogdan Șoldănescu va primi vizita formației Steaua București.

Sursa foto: CSU Suceava