CSM Ceahlăul Piatra Neamț – Şomuz Fălticeni, mâine de la ora 18:00

Şomuz Fălticeni se deplasează mâine la Piatra Neamț pentru a susține partida împotriva Ceahlăului.

În ultima perioadă, de când Daniel Stoica a adus suflu nou la echipă, fălticenenii au avut rezultate din ce în ce mai bune. Așa s-a întâmplat și etapa trecută, când Şomuz a profitat de întâlnirea cu cea mai slabă echipă din campionat, Sănătatea Darabani, și a marcat nu mai puțin de 5 goluri. Meciul a plecat de la 2-0, fălticenenii deschizând scorul în minutul 2 prin George Tomescu, urmând ca 3 minute mai târziu, cel ce avea să își semneze tripla, Luchian Lucian, a dublat avantajul pentru echipa sa. Același jucător al Şomuzului, care a fost omul meciului, a fost faultat în careu în minutul 19 al partidei, portarul fălticenenilor trecându-şi încă un gol în cont după cel cu Pașcani, executând el lovitura de la 11 metri. După pauză, botoșănenii i-au luat la asalt pe băieții antrenați de Daniel Stoica, Adrian Ghiorchiciuc şi Bogdan Merticariu marcându-le fiecare câte un gol, fiind doar un minut distanță între ele, și păreau că își vor reveni și că vor obține cel puțin un egal din acest meci. Şansele ca acest lucru să se întâmple s-au spulberat însă în minutul 75, când Lucian Luchian marca cel de-al patrulea gol pentru Şomuz. Tot el a stabilit și scorul final, în minutul 89 marcând al treilea său gol din această partidă și oprind tabela la 5-2. Obținând această victorie, Şomuz Fălticeni a reușit să scape pentru moment de zona retrogradabilă, clasându-se acum pe poziția a 11-a, cu 24 de puncte, însă ca să se mențină în afara zonei roșii, echipa antrenată de Daniel Stoica are nevoie mâine împotriva Ceahlăului de o victorie, pentru a nu mai avea emoții la rămânerea în Liga a III-a. Deși a câștigat etapa trecută în fața FC Botoșani II, echipa din Piatra Neamț, locul 7 în clasament, nu se află într-o perioadă tocmai plăcută din cauza situației financiare, iar dacă fălticenenii vor ști cum să gestioneze partida, e foarte posibil să se întoarcă acasă cu toate cele 3 puncte. În tur, când cele două echipe s-au întâlnit ultima dată, CSM Ceahlăul Piatra Neamț a învins-o pe Şomuz Fălticeni cu scorul de 2-1, unicul gol al fălticenenilor fiind marcat de Vasile Padovei, care între timp a plecat de la echipă.

Partida va avea loc mâine, de la ora 18:00, pe Stadionul “Municipal” Ceahlăul.