Ceahlăul Piatra Neamț își ia revanșa în fața Fălticeniului pentru eliminarea din Cupa României

Meciuri la indigo cu întoarcere de scor între Ceahlăul Piatra Neamț și Șomuz Fălticeni. Dacă în Cupa României, Șomuz Fălticeni a ieșit victorioasă, în campionat trupa lui Florentin Petre a obținut toate punctele.

De ce s-au îngrijorat fălticenenii n-au scăpat. Cu toate că echipa pregătită de Iulian Ionesi a început jocul foarte bine, iar în minutul 17 fundașul Vasile Vitu a reușit să deschidă scorul, bucuria oaspeților nu a ținut foarte mult. Ceahlăul lui Florentin Petre a reușit să restabilisească egalitatea în minutul 32 prin fiul acestuia, Patrick Petre. Astfel, scorul devenea 1-1 și s-a menținut până la pauză.

În partea secundă, cele două formații și-au ținut piept uneia alteia, însă cu câteva minute înainte de fluierul final, gazdele reușesc golul ce le-a asigurat cele trei puncte. Cristian Copoţ-Barb păstrează la Piatra Neamț punctele, iar Șomuz se întoarce la Fălticeni fără nici un punct și cu moralul la pământ.

În urma acestei înfrângeri, Șomuz Fălticeni este devansată în clasament de CSM Bacău care s-a impus în jocul de la Uricani în fața Științei Miroslava, iar astfel formația din Fălticeni coboară pe locul al cincilea.

Rezultatele înregistrate în runda cu numărul 4 a Seriei I a Ligii a III-a:

Ştiinţa Miroslava 0–1 CSM Bacău
Ceahlăul Piatra Neamţ 2–1 Şomuz Fălticeni
Foresta Suceava 3–1 Viitorul Darabani
Bucovina Rădăuţi 3–0 Dante Botoşani
Rapid Brodoc 2–0 FK Miercurea Ciuc 2

Tehnicianul Fălticeniului, Iulian Ionesi, trebuie să facă repede uitată această înfrângere pentru că urmează derby-ul local cu Foresta Suceava de săptămâna viitoare de pe stadionul ”Constantin Jamaischi”.

Sursa foto: Dan Eșanu