Sponsori Sponsori

Atletul sucevean Andrei Gafița a devenit vicecampion național la 10km marș

Suceveanul Andrei Gafița continuă să impresioneze în lumea atletismului românesc, cucerind titlul de vicecampion național și obținând totodată medalia de argint la Campionatul Național de 10km marș la categoria Seniori individual. Competiția a avut loc week-end-ul trecut la București și a reunit cei mai buni sportivi din țară.

Acest rezultat remarcabil marchează a doua medalie națională pentru Gafița în acest an. În februarie 2024, acesta a obținut medalia de bronz la campionatul național de 20km marș de iarnă. Performanțele din acest an sunt cu atât mai impresionante cu cât Andrei a reușit să urce pe podiumul național pentru al 14-lea an consecutiv.

Andrei Gafița, legitimat în prezent la clubul CSM Unirea Alba Iulia, și-a început cariera în atletism la vârsta de la vârsta de 11 ani la CSM Suceava, club pentru care a activat 14 ani, timp în care a obținut nenumărate medalii naționale și internaționale, participări la campionate europene, mondiale și jocuri francofone. Cel mai important rezultat pe care l-a obținut este recordul național stabilit la Campionatul European de juniori la proba de 10 km marș, record care încă nu a fost bătut de vreun alt sportiv.

Pentru Andrei urmează campionatul național de 20.000m marș desfășurat la Cluj-Napoca în data de 29 iunie.