Șomuz Fălticeni, obiectiv îndeplinit cu CSM Pașcani

567

Echipa pregătită de Daniel Stoica a câștigat cu scorul de 2-1 în fața formației CSM Pașcani grație golurilor înscrise de Franck Tchassem și Marco Enciu.

Șomuz Fălticeni a câștigat la limită confruntarea cu CSM Pașcani disputată sâmbătă, 20 martie, pe stadionul ”Constantin Jamaischi”. Deși părea un joc la îndemâna echipei pregătite de Daniel Stoica în condițiile în care elevii acestuia au deschis scorul încă din minutul 1 prin camerunezul Franck Tchassem, iar câteva minute mai târziu, atacantul Marco Enciu a dublat avantajul. Lucrurile s-au complicat pe finalul primei reprize când Lerenzo Ungurenașu a redus din diferența de pe tabelă.

Starea precară a terenului a pus în nenumărate rânduri ambele formații în dificultate, însă ocaziile au curs și de o parte și de cealaltă. Claudiu Chindriș, goalkeeper-ul fălticenean a fost erou pe finalul jocului când oaspeții au trecut în câteva rânduri pe lângă egalare.

Așadar, Șomuz Fălticeni a obținut prima victorie oficială din 2021, iar cele trei puncte îi ridică moralul echipei lui Daniel Stoica în ceea ce privește confruntările următoare.

Cele două formații s-au bazat pe următorii jucători:

Șomuz: Chindriș C. – Chisăliță Fl., Forizs B., Toukam F., Dohotaru I., Njindja W., Polifron I. (77 Robciuc), Sahlean A., Joao Claudio (77 Tănăsoiu), Tchassem Fr. (55 Camara S.), Enciu M. (cpt.) (87 Padovei V.). Rezerve neutilizate: Pascal A., Nistor I., Cazacu A. Antrenori; Stoica Daniel, Florin Ailenei, Adrian Levițchi, Alexandru Chirilov.

Pașcani: Beaujeom B. – Dumitru A., Ferariu C., Apostol L., Huțanu I., Albu R., Aeroaie C., Șandru A., Mercaș E. (72 Răpan A.), Ungurenașu L. (82 Corjan Ș.), Ignea A. Rezerve neutilizate: Popa I., Amariei R., Lupu M., Iacoboaiei V., Popa Ș. Antrenor – jucător: Constantin Ferariu.

În runda următoare, Șomuz Fălticeni va evolua pe terenul formației ACS Foresta Suceava într-un nou episod al derby-urilor locale.

Sursa foto: Codrin Anton