Șomuz Fălticeni, învinsă pe teren propriu de Dante Botoșani

Echipa antrenată de Iulian Ionesi a pierdut la limită pe teren propriu jocul cu Dante Botoșani și termină turul pe locul al 6-lea.

După ce s-a menținut în ultimele etape pe locul secund al Seriei I a Ligii a III-a, echipa pregătită de tehnicianul Iulian Ionesi, Șomuz Fălticeni cade după înfrângerea cu Dante Botoșani de pe locul al doilea pe locul al șaselea. În jocul disputat pe stadionul ”Constantin Jamaischi”, trupa botoșăneană a deschis scorul în minutul 18 prin Georgică Popovici. După 13 minute, gazdele au restabilit egalitatea prin Vasile Vitu, scor cce s-a menținut până la pauză.

În partea secundă, oaspeții au dat lovitura prin Vasile Nechita în minutul 61. Iar victoria împotriva Fălticeniului a propulsat-o pe Dante Botoșani pe locul al doilea în clasamentul Seriei I a Ligii a III-a.

Rezultatele etapei a IX-a a Seriei I a Ligii a III-a:
– Viitorul Darabani – Ştiinţa Miroslava 0-2
– Şomuz Fălticeni – Dante Botoşani  1-2
– CSM Bacău – FK Miercurea Ciuc 2  2-0
– Ceahlăul Piatra Neamţ – Rapid Brodoc  5-1
– Foresta Suceava – Bucovina Rădăuţi 1-0

În runda următoare, Șomuz Fălticeni va evolua tot pe teren propriu în compania grupării Viitorul Darabani. Jocul este programat să se dispute sâmbătă, 29 octombrie, începând cu ora 15:00.

Articol scris de: Adrian Negru

Sursa foto: Șomuz Fălticeni