Sponsori Sponsori

Scor alb între Șomuz Fălticeni și Gloria Ultra Dorohoi la primul meci din această ediție a Ligii a III-a

Cele două echipe s-au anulat reciproc în partida de, vineri, 30 august, disputată pe stadionul ”Constantin Jamaischi” din Fălticeni.

Echipa antrenată de Daniel Stoica a remizat, scor 0-0, pe teren propriu în fața ex-formației Rapid Brodoc, actualmente Gloria Ultra Dorohoi. Fălticenenii au început mai bine jocul și și-au trecut în cont câteva ocazii importante, însă nici oaspeții nu s-au lăsat prea jos. Cei doi portari de pe teren au fost în formă mare, iar neșansa jucătorilor de câmp a făcut ca scorul să rămână alb pe tabelă.

În partea secundă a duelului dintre cele două formații, oaspeții au început cu mai mult curaj, însă în cele din urmă elanul echipei pregătite de Florin Croitoru s-a stins rapid. Cele două echipe și-au mai trecut câteva ocazii în cont care au punctat doar în statisticile jocului, tabela rămânând neschimbată până la final.

Ultimele cinci minute ale meciului a adus câte o eliminare și de o parte și de cealaltă. Mai întâi, atacantul Fălticeniului, Ionuț Plămadă, a văzut cartonașul roșu după o simulare în careul oaspeților, arbitrul de centru i-a acordat cel de al doilea cartonaș galben, iar Șomuz avea să joace în 10 din minutul 87. Două minute mai târziu, Sebastian Chelariu a fost eliminat într-un mod identic de către centralul partidei. S-a terminat 0-0, iar rezultatul este unul echitabil pentru cele două formații care și-au împărțit punctele.

Șomuz Fălticeni: Tomache – Pătrășcan, Fl. Plămadă, Nwodu, Cucolaș, Toader, Zaharia, Săhlean, Julei, Savin, I. Plămadă. Au mai intrat: Pop și Vasiliu.

Pentru gruparea din Fălticeni urmează duelul cu FC Bacău, duel programat pe 7 septembrie, începând cu ora 17:00, pe stadionul ”Constantin Jamaischi”.