Ionel Stoian, eroul Bucovinei Rădăuți la Galați

Echipa antrenată de Dorin Goian și Daniel Bălan continuă seria jocurilor bune și la Galați după victoria cu echipa ”studenților”.

Victoria obținută la Galați, îi ține pe rădăuțeni în lupta pentru promovare, o luptă relansată și de victoria Focșaniului pe terenul liderului, Aerostar Bacău. Revenind la jocul de la Galați, Ionel Stoian confirmă evoluția bună și în această etapă reușind să înscrie două goluri de trei puncte pentru Rădăuți. Stoian a înscris câte un gol pe repriză pentru formația rădăuțeană. Primul gol a fost consmenat în minutele de final ale primei reprize, iar cel de al doilea gol a fost consemnat în minutul 65.

Pentru acest joc, antrenorii Dorin Goian și Daniel Bălan au mizat pe următorul ”11”:

• Ozana Târgu Neamţ – SC Oţelul Galaţi    3-2
    Ioan Huţanu (24, 45+1), Alexandru Iulian Zaharia (30) / Marius Matei (10, 28)
  • CSM Ceahlăul Piatra Neamţ – KSE Târgu Secuiesc    3-0
    Vasile Petra (43, 90), Fomba Bourama (56)
  • CSM Paşcani – Sporting Lieşti    0-10
    Alexandru Stan (9), George Dănăilă (18, 41, 50), Bogdan Dumitru (24, 68), Ştefan Adamache (31 – penalty), Dănuţ Munchiu (69), Tudor Năstase (78), Alin Nica (83)
  • Universitatea Dunărea de Jos Galaţi – Bucovina Rădăuţi   0-2
    Ionel Stoian (45+2, 66)
  • Foresta Suceava – Şomuz Fălticeni    4-1
    Robert Martin (14), Alexandru Marin (45+2), Dudu Drugă (69), Andrei Cerlincă (81) / Eduard Julei (87)
  • Huşana Huşi – CSM Bacău     3-1
    Cătălin Solomon (43, 55), Alex Sahru (60) / Rareş Enea (68)

Rădăuțenii se pregătesc de derby-ul cu Foresta Suceava din runda următoare a Ligii a III-a. În acest sezon, cele două formații s-au mai întâlnit în Cupa României, într-un meci disputat pe stadionul Areni, câștig de cauză având atunci, Foresta Suceava, formație care s-a impus cu scorul de 3-0.

O eventuală înfrângere a uneia dintre cele două formații ar putea să-i compromită celelaltei șansele pentru locul 1. Un egal ar ajuta contracandidatele celor două.

Sursa foto: Cristian Plosceac