Remiză albă pentru Foresta în duelul cu Ozana Târgu Neamț

Foresta Suceava a întrerupt seria de cinci victorii consecutive reuşite în meciurile amicale, remizând miercuri lângă “Cetatea Neamțului”, în duelul cu Ozana care a reuşit să se apere foarte bine pe un teren greu, cu multe denivelări.

Deşi se ştia inițial că fundaşul central francez, Savane Mamadou, va sosi luni la Suceava aceasta şi-a amânat venirea pentru sfârşitul săptamânii şi ar putea fi utilizat în amicalul cu Știința Miroslava programat sâmbătă la ora 13:00 pe terenul sintetic al celor de la LPS Suceava. Pe lângă acesta portarul Sebastian Bâlbă, fundaşii Simon Mandiuc, Adrian Avrămia şi mijlocaşul Mario Pipoş au lipsit de la acest meci.

• Primul 11 ultilizat în prima repriză: Cărbune – Sumanariu, Mateciuc, Celeadnic, Drugă – Stănescu, Ungurianu, Rigoni – Cerlincă, Marin, Filip

Au intrat în repriza a doua, portarul Haralambie Mociu, fundaşii Carlos Corduneanu, Adrian Neacşu, mijlocaşii Cornel Căinari, Florin Burghele, Flatie Diallo şi atacantul Robert Martin.

Un amănunt interesant este că la Ozana cuplul de fundaşi centrali a fost Alexandru Ichim – Andrei Vițelaru, acesta din urmă îndeplinind şi funcția de antrenor secund, cuplu cu care Foresta Suceava a început acest sezon şi care a rezistat doar opt etape atunci când ambii au plecat după infrângerea suferită de “galben-verzi” la Piatra Neamț cu Ceahlaul, scor 5-1. În lotul Ozanei se mai află alți doi jucători ce au facut parte din lotul Forestei în sezonul trecut, este vorba despre portarul Alexandru Cotună şi mijlocaşul Andrei Mateiciuc.

Rezultatele înregistrate până în prezent de Foresta Suceava în meciurile amicale:

• Amical | Ozana Târgu Neamț – Foresta Suceava: 0-0

În afară de amicalul de sâmbătă cu Știința Miroslava, Foresta va mai disputa meciuri amicale în compania Ceahlăului, pe 25 februarie, la Piatra Neamț, şi Știința Miroslava, pe 29 februarie, la Uricani.

“Galben-verzii” vor juca primul meci oficial din 2020, pe data de 7 martie, în deplasare cu Sporting Lieşti, în cadrul etapei cu numarul 16 din Liga a 3-a, Seria 1.

Articol scris de: Marius Nicolae

Sursa foto: Andrei Burlacu