Sponsori Sponsori

A răsărit soarele și pe strada Forestei Suceava

O zi de notat în calendar, Foresta câștigă primul meci din actualul sezon de Liga a II-a.

Sub privirile a circa 1500 de spectatori, Foresta Suceava primea vizita uneia dintre cele mai bune formații din Liga a II-a, CS Mioveni. Încuranjată atât din tribună cât și din peluză, mulți dintre juniorii Forestei s-au făcut mari, cam așa spunea în urmă cu două etape și Erik Lincar, antrenorul Academicii Clinceni. Însă, pentru acest meci primul 11 a fost mai consistent datorită legitimărilor din ultima săptămână. Galben-verzii au început partida cu următoarea garnitură: Began – Diallo (cpt.), Pappoe, Belevschi, Onofraş, Cerlincă, Stănescu, Sumanariu, Acolatse, Kimbaloula, Chalabi.

Mulţinaţionala Foresta a avut parte de un start de partidă echilibrat, oaspeţii punându-le câteva probleme pe parcursul primei reprize. Fostul component al Cetății Suceava, Roberto Ayza fiind cel care le-a dat bătăi de cap elevilor antrenați de Nuno Pedro. Însă ocaziile au venit și la poarta goalkeeper-ului piteștean, dar fără prea mult succes în prima repriză când tabela arăta un scor alb. Repriza a doua a început cum nu se putea mai bine, iar în urma unei lovituri libere executată rapid de Vlad Stănescu, mingea ajunge la Klalid Chalabi care îndeplinește o formalitate lovind mingea care nu-i oferă nicio șansă portarului piteștean. Așadar, 1-0 din minutul 48, iar Chalabi a devenit primul jucător străin care marchează în acest sezon pentru Foresta. În urma acestui gol, ”galben-verzii” au prins mai mult curaj, dirijați de pe banca tehnică de Nuno Pedro și Khalil Chakroun, sucevenii au mai lovit încă o dată printr-o super execuție a lui Vlad Stănescu în minutul 74 care a trimis o torpilă direct în vinclul porții lui Sima. Până la final, sucevenii și-au mai trecut în cont câteva ocazii însă tabela a rămas neschimbată.

O victorie importantă pentru Foresta care acumulează 4 puncte în 8 etape, însă mai este mult până la final. În etapa următoare Foresta va avea un alt meci dificil, dar de data aceasta pe terenul liderului AFC Hermanstadt.