Început de sezon cu dreptul pentru Foresta Suceava

Debut cu dreptul pentru Foresta Suceava în noul sezon al Ligii a III-a pe terenul nou-promovatei Rapid Brodoc.

Pe stadionul Municipal din Vaslui trupa antrenată de Dorin Goian a trecut cu 2-0 de singura reprezentantă a județului Vaslui în al treilea eșalon fotbalistic, Rapid Brodoc. Au fost două reprize destul de diferite. Prima a oferit un joc destul de anost fără prea multe faze de poartă, deschiderea scorului venind în penultimul minut al primului act atunci când la un corner executat bine de Mirică vârful nigerian Odoh Chika se desprinde de apărarea adversă și dezmorțește tabela.

În schimb repriza secundă a fost una mult mai antrenată cu destul de multe faze la ambele porți cu încă un gol și două cartonașe roșii. Mai întâi Nițu fundașul stânga al Forestei primește al doilea cartonaș galben după un fault făcut la 25 de metri de propria poartă. Echilibrul numeric se restabilește din nou atunci când într-o fază destul de asemănătoare cu precedenta, Samson este faultat de un adversar, iar acesta este trimis mai rapid la cabine de către centralul partidei.

După sanse de gol destul de bune ratate de Chika, Căinari sau Tănasă, Foresta își dublează avantajul din lovitura de pedeapsă. Același Chika este faultat de portarul advers, iar Cornel Căinari transformă fără emoții pentru 0-2. În prelungiri, Chika are șansa dublei, dar din poziție de unu-la-unu cu portarul advers nu reușește să marcheze. Se termină 0-2, o victorie de moral pentru Foresta care a arătat și lucruri bune, dar și multe inexactități în special la nivelul fundașilor laterali.

Foresta a evoluat cu următoarea formulă de joc: Niga – Cimbru, Celeadnic, Botezatu, Nițu – Samson, Ilie – Mirică, Filip, Netbai – Chika.

Pentru galben-verzi urmează miercuri în Cupa României duelul din deplasare cu Somuz Fălticeni, iar sâmbătă în campionat jocul de pe Areni cu cei de la Miercurea-Ciuc.

Articol scris de: Dragos Negura | Facebook

Sursa foto: FC Rapid Brodoc