Sponsori Sponsori

Handbaliștii suceveni au devenit campioni cu naționala de tineret a României la Trofeul Carpați

Handbaliștii Clubului Sportiv Universitar din Suceava au adus o contribuție semnificativă la triumful naționalei de tineret a României la Trofeul Carpați NIRO 2024, desfășurat la Vaslui. ”Tricolorii” au reușit să învingă Polonia cu scorul de 34-29 (16-16), câștigând astfel prestigiosul trofeu.

Dragoș Podovei (portar), Cătălin Zarițchi (extremă), Sorin Grigore (extremă), Codrin Radu (inter), Alexandru Reuț (inter), Bogdan Niculaie (centru), Alexandru Focșăneanu (pivot) au fost handbaliștii convocați de selecționerul Adrian Petrea pentru acest turneu amical de la Vaslui.

Turneul a început pe 27 iunie, când România a întâlnit Bosnia&Herțegovina. ”Tricolorii” au reușit să se impună cu 30-26 (12-10). Următoarea zi, Bosnia&Herțegovina a jucat împotriva Poloniei, pierzând cu un scor strâns de 34-35 (16-16).

Pe 29 iunie, România a întâlnit Polonia într-un meci decisiv pentru trofeu. După o primă repriză echilibrată, încheiată la egalitate 16-16, „tricolorii” au dominat a doua repriză, reușind să se impună cu 34-29.

Naționala de tineret a României se pregătește pentru Campionatul European din Slovenia, care va avea loc între 10 și 21 iulie. România este plasată în grupa D, alături de Norvegia, Ungaria și Cehia.

Sursa foto: CSM Vaslui