Foresta Suceava termină la egalitate derby-ul cu Șomuz Fălticeni de pe stadionul ”Constantin Jamaischi”

”Galben-verzii” au scăpat victoria printre degete în partida cu Șomuz Fălticeni. Gruparea antrenată de Florin Croitoru a condus cu 2-0, însă a fost egalată.

Șomuz Fălticeni și Foresta Suceava s-au întâlnit într-un nou derby județean care a rămas nedecis la finalul celor 90 de minute. După ce partida a început cu o întârziere de 50 de minute, cele două formații au avut de înfruntat frigul, dar și ninsoarea. Trupa lui Florin Croitoru a condus cu 2-0 grație reușitelor semnate de Vasile Nechita din penalty în minutul 34 și Odoh Chika în minutul 50. Avantajul de două goluri nu a ținut prea mult pentru că în minutul 57, Promise Nwodu a redus din diferența de pe tabelă. Golul egalizator a venit în minutul 71 prin Alexandru Costiniuc care a stabilit astfel scorul final, 2-2.

În urma acestui rezultat, Foresta rămâne pe prima poziție la două puncte în fața echipei lui Cristi Popovici, CSM Bacău, în timp ce Șomuz Fălticeni rămâne pe poziția a șaptea în clasament cu doar 12 puncte.