Foresta Suceava – în încercarea de a-și lua locul înapoi, mâine de la ora 15:00

Foresta Suceava se pregătește în acest week-end să primească pe Areni vizită celor de la Focșani.

Dacă în prima etapă a campionatului sucevenii au reușit să câștige categoric cele 3 puncte, lucrurile nu au mai stat la fel și etapa trecută, când au smuls doar un egal din mâinile Șomuzului Fălticeni. Deși Foresta a încercat poarta fălticenenilor în nenumărate rânduri, nu a reușit să fructifice decât una singură în minutul 15, când Robert Martin a marcat cu capul în urma centrării lui Ionuț Artenie. Scorul final al meciului a fost decis încă din prima repriză, golul egalizator al Șomuzului venind în minutul 43 dintr-un penalty contestat de către suceveni și transformat de către Eduard Julei. Astfel, tabela a arătat la final scorul de 1-1, cu toate că Foresta a mai încercat și în a doua repriză să aducă victoria la Suceava. În urma acestui egal, Foresta Suceava pierde și poziția a 6-a, după ce CSM Focșani, echipă cu care se va duela mâine, a câștigat în fața Râmnicului Sărat cu scorul de 1-0, surclasându-i pe galben-verzi. Se anunță un meci aprig între cele două echipe, deoarece ambele vor lupta pentru urcarea în clasament. Dacă va reuși să câștige, Foresta Suceava are șansa de a reveni pe poziția a 6-a sau chiar mai mult, să urce pe poziția a 5-a dacă Sporting Liești nu va reuși să o învingă pe Gloria Buzău, ceea ce este foarte probabil având în vedere forma excelentă a buzoienilor.

Spre dezamăgirea suporterilor suceveni care au sperat ca Foresta Suceava să își revină și să se lupte pentru promovarea în Liga a II-a, iată că suntem în etapa a treia a returului, iar galben-verzii nu reușesc să urce nici măcar pe podium. În acest moment, echipa antrenată de Selim Benachour se află pe poziția a 7-a cu 25 de puncte, excluzându-se orice șansă de a mai promova, diferența dintre aceasta și liderul Gloria Buzău, care cel mai probabil va merge în liga secundă, fiind una foarte mare: 19 puncte!

Foresta Suceava – CSM Focșani se va juca mâine, de la ora 15:00, pe Stadionul ,,Areni” din Suceava.