Eliminare prematură pentru Foresta Suceava

Faza a doua a Cupei României le-a adus față în față pe Dante Botoșani și Foresta Suceava. Deși aparent pe hârtie echipa oaspete ar fi trebuit să plece cu prima șansă, multele schimbări din cele două tabere din pauza de vară au făcut din Dante o candidată certă la promovare, iar din Foresta o echipă ce se află într-o reconstrucție totală. Din vechiul lot rămânând doar doi jucători ce au făcut parte și din lotul de azi pregătit de Ionuț Moșteanu.

Meciul a început practic de la 1-0, fostul atacant al galben-verzilor Alex Marin obținând o lovitură de pedeapsă transformată de un alt fost component al Forestei, Cornel Căinari. Până la jumătatea primei reprize același Cornel Căinari face 2-0 cu un șut deviat de la 25 de metri. Până la pauză, jocul trenează fără prea mari ocazii, gazdele au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri. A doua repriză e controlată de la un capăt la altul de către suceveni care pe lângă alte 3-4 șanse reale de a înscrie reușesc să reducă din diferență prin Botezatu. În minutele de prelungiri când Foresta căuta o egalare pentru a trimite meciul în minutele suplimentare, Cornel Căinari reușește hattrick-ul cu un șut excelent din afara careului direct în vinclul porții apărate de Tătar. Se termină 3-1, iar Foresta a părăsit prematur competiția în fața unui adversar mai experimentat, mai omogen, dar nu neapărat mai bun.

Articol scris de: Dragoș Negură