CSȘ Rădăuți, din nou campioană națională la U20-cros

Județul Botoșani a găzduit, sâmbătă, 29 octombrie, finala Campionatului Național de Cros Seniori, Tineret și u20.

CSȘ Rădăuți, coordonată de profesorul Bogdan Roșcăneanu și profesoara Elena Vizitiu, s-a prezentat la competiție cu două echipe. Echipa A a obținut locul 1, iar echipa B (juniori 2) a obținut un loc onorabil. Felicitări sportivilor și tuturor celor implicați în pregătirea acestora.

Locul 1 obținut de echipa din Rădăuți oferă șansa clubului să participe la Campionatul European din Spania din luna februarie. Rădăuțenii vor participa și vor reprezenta cu cinste orașul Rădăuți la acest turneu doar dacă vor avea susținere financiară.

Componența echipei campioane a fost următoarea: Andrei Ihnatiuc, Ciprian Costîn, Marco Tărnăuceanu și Ștefan Cuciurean. Cei patru sportivi s-au impus la proba 6 km Cros Echipe U20 Masculin.

Articol scris de: Cristian Ploșceac