Sponsori Sponsori

Cetatea 1932 Suceava, Bradul Putna și Dream Team Ipotești împart primul loc după etapa a II-a a Ligii a IV-a

Scorul etapei a fost înregistrat în partida de la Putna dintre echipa din localitate și Moldova Drăgușeni, scor 9-1.

Doar trei echipe au maximum de puncte după primele două etape: Cetatea 1932, Bradul Putna și Dream Team. Formația pregătită de Dimitrie Bîru ocupă prima poziție în clasament cu un golaveraj mai bun decât grupările Cetatea 1932 și Dream Team. De altfel, formația din Putna a înregistrat și scorul rundei cu Moldova Drăgușeni, iar Timotei Rusu a fost protagonistul a cinci goluri.

În partida de pe Areni, duelul dintre Cetatea 1932 și Juniorul Suceava a fost ușor echilibrată în primele 60 de minute. ”Gazdele” au irosit mai multe șanse, iar la pauză tabela arăta scorul de doar 1-0 grație golului înscris de Cornel Căinari în minutul 18. Acesta i-a dedicat reușita președintelului Marian Bordeianu care și-a sărbătorit duminica ziua numelui, dar și în avans pentru miercuri când își va sărbători ziua de naștere.

În repriza secundă, formația pregătită de Bogdan Pantea a egalat din penalty în minutul 50 prin Nicolae Ciutac. Bucuria ”oaspeților” nu a durat decât 14 minute pentru că mijlocașul ofensiv al Cetății, Cornel Căinari avea să facă ”dubla”. În minutul 80, căzuți fizic, oaspeții nu au mai avut energie să țină pasul cu jucătorii lui Ionuț Plămadă și Andrei Ițco, iar același Căinari reușește hattrick-ul. În minutul 85, Andrei Mateiciuc înscrie pentru 4-1 după câteva ocazii bune pe care și le-a trecut în cont în timpul partidei. Bogdan Filip pune cireașa pe tort în minutul 88 cu un șut imparabil pentru goalkeeper-ul oaspeților și închide tabela la 5-1 pentru Cetatea 1932 Suceava.

Într-o altă partidă a rundei, Bradul Putna a făcut instrucție cu Moldova Drăgușeni pe care a învins-o fără drept de apel cu un nemilos 9-1. Golurile putnenilor au fost marcate de Timotei Rusu (5 goluri), Cosmin Coroamă (2 goluri), Liviu Coroamă și Narcis Irimie. Octavian Dascălu a înscris golul de onoare al formației din Drăgușeni.

La Fântânele, Recolta a cedat cu scorul de 2-3 în fața grupării Viitorul Liteni, formație pregătită de Demis Maranda și Cătălin Holca. Pentru ”oaspeți” au punctat Dănuț Lungu (2 goluri) și Robert Grumezescu.

Minerul Iacobeni a cedat pe teren propriu în fața echipei Forestierul Frumosu cu scorul de 0-3. Pentru oaspeți au marcat Cosmin Lăcătuș, Sebi Maftei și Ionuț Bubu.

Progresul Frătăuții Vechi a oferit una dintre surprizele etapei învingând una dintre pretendentele la titlul de campioană a Ligii a IV-a, Juniorul Salcea. ”Gazdele” s-au impus cu scorul de 2-1 grație reușitelor semnate de Theodor Lelcu și Daniel Sbiera. Echipa manageriată de Daniel Bălan, Dream Team Ipotești, a trecut de Zimbru Siret cu scorul de 3-1.

Sursa foto: Codrin Anton