Bucovina Rădăuți a devenit matematic campioana Seriei I a Ligii a III-a

Trupa antrenată de profesorul Ovidiu Murariu va întâlni în semifinalele barajului de promovare în Liga a II-a gruparea CSM Focșani.

Bucovina Rădăuți are o nouă șansă de a accede în Liga a II-a după ce a terminat pe primul loc în acest sezon în campionatul Seriei I din Liga a III-a. Rădăuțenii au obținut un egal pe teren propriu, scor 1-1, cu contra-candidata la șefia acestei ediții de campionat, CSM Bacău. Ambele formații merg cot-la-cot și vor fi prezente în semifinalele barajului de promovare în Liga a II-a Formația antrenată de Ovidiu Murariu va avea parte de un adversar pe măsură, CSM Focșani, echipă care an de an și-a dorit să promoveze însă până la un punct au avut soarta Forestei, echipă desființată la comanda conducerii administrației locale a orașului.

Băcăuanii au deschis scorul în minutul 3 prin Răzvan Adăscăliței, însă gruparea rădăuțeană a restabilit egalitatea în minutul 18 în urma unui penalty transformat de Ionel Stoian. Rezultatul s-a păstrat până la finalul partidei, iar jucătorii lui Murariu au sărbătorit împreună cu suporterii câștigarea Seriei I.

În celălalt duel al rundei din play-off, FC Bacău s-a impus pe teren propriu, în fața formației Știința Miroslava, cu scorul de 2-1.