Sponsori Sponsori

Atletul sucevean Andrei Gafița a devenit vicecampion la proba de 20.000 metri marș

În perioada 29-30 iunie, Cluj Napoca a fost gazda Campionatelor Naționale de Seniori și a Campionatului Național de Marș 20.000 m pentru categoriile Sen, U23 și U20.

În cadrul acestor competiții, suceveanul Andrei Gafița a obținut locul al II-lea la Campionatul Național de seniori, proba de 20.000 m marș. Competiția din acest an a adus cu sine o premieră remarcabilă: după o lungă perioadă, proba de marș s-a desfășurat pe stadion, constând în 50 de ture de pistă.

Această configurație a adăugat o dimensiune tactică suplimentară cursei, unde fiecare concurent a trebuit să își gestioneze energia și tehnica specifică marșului cu mare precizie. Finalul cursei a fost unul tensionat, cu podiumul decis în ultimele momente. Cursa a reprezentat și încheierea sezonului competițional 2023-2024. Sportivii se vor bucura de o scurtă pauză, iar noul sezon este programat să înceapă în luna octombrie a acestui an.

Andrei Gafița a dorit să mulțumească în mod special antrenorului său, Avram Gabriel, pentru îndrumarea și sprijinul constant. De asemenea, el a exprimat recunoștința față de compania ASSIST Software și conducerea clubului CSM Suceava, care i-au oferit condiții optime de pregătire în baza sportivă pe parcursul acestui sezon.