fbpx

10 serii pentru Liga a III-a, patru echipe sucevene și o nouă dată de începere…

Federația Română de Fotbal a stabilit, marți, 18 august, organizarea și structura noii ediții de Liga a III-a. 

Am șters de câteva ori ideile cu care voiam să încep acest articol, motiv pentru care sunt puțin bulversat. Federația Română de Fotbal a decis să ajute într-o oarecare măsură fotbalul de Liga III-a, însă pe undeva dă cu virgulă. Evident, ca microbist mă bucur să văd patru echipe sucevene pe tabloul noii ediții de Liga a III-a, însă sunt conștient că toate cele 100 de echipe nu-și vor permite să asigure etapă de etapă testele Covid-19 pentru jucători, staff ș.a.m.d.. Federația a anunțat că nu va putea susține echipele în a-și efectua testele, însă le-a oferit oportunitatea echipelor de a juca pe distanțe mai scurte.

Totodată, FRF a stabilit ca noul sezon să debuteze pe data de 12 septembrie, însă mă cam îndoiesc în situația în care Ministerul Sănătății și cei competenți nu vor veni cu o soluție care să ajute echipele în vederea susținterii testelor Covid-19, eventual ca aceste teste să se facă la un anumit interval de timp.

Cum ar arăta seria în care se vor regăsi cele patru echipe sucevene: 

  1. ACS Foresta Suceava
  2. ACS Șomuz Fălticeni
  3. CSM Bucovina Rădăuți
  4. CSO Siretul Dolhasca
  5. Bradu Borca
  6. CSM Ceahlăul Piatra Neamț
  7. Ozana Târgu Neamț
  8. Dante Botoșani
  9. Știința Miroslava
  10. CSM Pașcani

Cum anunță FRF formatul Ligii a 3-a, ediția 2020/2021:

ECHIPE PARTICIPANTE
  • 100 echipe împărțite în 10 serii egale
  • În ceea ce privește completarea locurilor, sunt așteptate înscrieri până vineri, 21 august, ora 12:00.
  • Prioritate vor avea cluburile ce au trimis deja o solicitare în acest sens, apoi locurile doi din barajul de promovare, cluburile de Liga 1 și Liga 2 care vor dori să aibă o echipă secundă în Liga 3 și cluburile din Liga Elitelor.
ETAPE DE DISPUTAT
  • 18 etape în fiecare serie.
PROMOVARE

Primele două clasate din fiecare serie vor disputa un baraj în dublă manșă, astfel:

  • B1: Locul 1, Seria 1 v Locul 2, Seria 2
  • B2: Locul 1, Seria 2 v Locul 2, Seria 1
  • B3: Locul 1, Seria 3 v Locul 2, Seria 4
  • B4: Locul 1, Seria 4 v Locul 2, Seria 3
  • B5: Locul 1, Seria 5 v Locul 2, Seria 6
  • B6: Locul 1, Seria 6 v Locul 2, Seria 5
  • B7: Locul 1, Seria 7 v Locul 2, Seria 8
  • B8: Locul 1, Seria 8 v Locul 2, Seria 7
  • B9: Locul 1, Seria 9 v Locul 2, Seria 10
  • B10: Locul 1, Seria 10 v Locul 2, Seria 9

Învingătoarele acestor jocuri se vor duela între ele, tur-retur, pe baza următoarei împerecheri:

  • Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
  • Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
  • Învingătoarea B5 v Învingătoarea B6
  • Învingătoarea B7 v Învingătoarea B8
  • Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10

Cele 5 câștigătoare vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2021-2022 al Ligii 2.

RETROGRADARE
  • Ultimele două clasate din fiecare serie împreună cu echipa de pe locul 8 cu cea mai slabă linie de clasament.

Leave a Reply