Viitorul Liteni încheie anul pe primul loc în Liga a IV-a

Derby-ul etapei în Liga a IV-a dintre Viitorul Liteni și Șomuzul Preutești s-a terminat indecis, iar cele două formații împart primul loc, dar un golaveraj mai bun pentru trupa lui Demis Maranda.

Viitorul Liteni a devenit campioană de toamnă în Liga a IV-a după ce a terminat la egalitate în derby-ul cu Șomuzul Preutești, formație aflată pe locul secund la egalitate de puncte, dar cu un golaveraj mai slab. Gruparea din Preutești a deschis scorul în minutele de final ale primei reprize prin Nicușor Kuruc, în timp ce trupa lui Demis Maranda a egalat în repriza secundă prin Alexandru Nuțescu. Cele două formații și-au împărțit astfel punctele, dar și locul în clasament cu un avantaj pentru formația din Liteni.

Într-un alt joc al rundei, Moldova Drăgușeni a trecut de ASA Rarău Câmpulung Moldovenesc cu scorul de 3-0. Bucovina Dărmănești a obținut cele trei puncte din disputa cu echipa secundă a Forestei Suceava după ce s-a impus la limită în fața galben-verzilor, scor 1-0 grație reușitei semnate de George Parasca.

Meci spectaculos la Gălănești, acolo unde Academica a încheiat la egalitate 3-3 cu CSM Dorna Vatra Dornei. Pentru Academica au înscris Timotei Rusu (2 goluri) și Alin Țugui, iar pentru gruparea din Dorna au înscris Ionuț Timiș (2 goluri) și Constantin Pata. Spectacol a fost și la Frătăuții Vechi acolo unde Progresul a terminat la egalitate jocul cu Victoria Vatra Moldoviței, scor 4-4.

Siretul Dolhasca este în cădere liberă. Gruparea din Dolhasca, fostă campioană a Ligii a IV-a, a fost învinsă în deplasare de Sporting Poieni Solca cu scorul de 3-2. Recolta Fântânele a dispus de Concordia Grămești cu 3-0. Juniorul Suceava a stat în această rundă.

Clasament Ligii a IV-a:

1         Viitorul Liteni          14       11         1         2          48-15  34p

2         Șomuzul Preutești   14       10         4         0          39-12       34p

3         Juniorul Suceava    14       9         4         1          55-17     31p

4         Moldova Drăgușeni          14       7         2          5         31-25     23p

5         Progresul Frătăuții Vechi14       6         5          3         33-30      23p

6         Academica Gălănești        14       6         3          5         41-30     21p

7         Bucovina Dărmănești       14       6         3          5         32-30     21p

8         ASA Rarău Câmpulung     14       6         1          7         29-24    19p

9         Recolta Fântânele  14       5         4         5          35-33      19p

10         Dorna Vatra Dornei          14       5         4          5         26-31   19p

11       Victoria Vatra Moldoviței            14       3          7         4         20-28    16p

12       Siretul Dolhasca     14       4         1         9          20-34     13p

13       Foresta II Suceava14       2         4         8          23-35       10p

14       Sporting Poieni Solca        14       2         3          9         28-74              9p

15       Concordia Grămești          14       0         0          14       0-42   0p