Sponsori Sponsori

Victorie pentru Bucovina Rădăuți în derby-ul județean cu Șoimii Gura Humorului

Bucovina Rădăuți a început cu dreptul noul sezon al Ligii a III-a după ce a câștigat pe teren propriu, scor 2-0, în fața grupării Șoimii Gura Humorului.

S-a marcat câte un gol pe repriză în primul derby județean al sezonului din Liga a III-a. Câștigătoare a duelului a fost deja echipa experimentată a Bucovinei Rădăuți care s-a impus cu scorul de 2-0. Formația pregătită de Marius Lup și Sebastian Vicol a deschis scorul în urma unui autogol al formației oaspete. Nicușor Kuruc și-a băgat mingea în propria poartă în minutul 9, iar humorenii erau nevoiți să forțeze din acel minut. Rezultatul s-a păstrat până la pauză, tabela a rămas neschimbată.

În partea a doua a jocului, cele două echipe și-au creat câteva șanse, însă abia pe final, în minutul 78, Adrian Stroe pune cireașa pe tort pentru rădăuțeni care păstrează toate punctele acasă. Scor final, 2-0, pentru Bucovina Rădăuți care debutează cu dreptul în noua ediție de campionat a Ligii a III-a.

Bucovina Rădăuți: Puianu – Ciobanu E., Florescu, Derevlean, Alecsandru, Bîzga, Serediuc, Duceac, Stroe, Bejenar, Cârloanță. Rezerve: Butnariu, Jaman, Rotaru, Hruscovschi, Stoian, Anton, Gafencu, Coroamă, Zamă.