Sportivul dornean, Ion Candrea, a obținut titlul de campion național masters la Alergare Montană la M50

Sportivul Ion Candrea a devenit duminică, 16 august, campion național masters la Alergare Montană la M50.

Legitimat la CSM Dorna Vatra Dornei, Ion Candrea a participat la finalul săptămânii trecute la Campionatul Național Masters de Alergarea Montantă în cadrul căruia a obținut titlul național. Competiția s-a desfășurat în județul Cluj, în cadrul Smida Trail Run – Adventure in Transylvania. Dorneanul a trecut primul linia de sosire într-o probă a cărei distanță a fost pe o lungime de 11 km, cu timpul de 50 de minute și 41 de secunde. Dorneanul a reușit să se impună și la concursul de alergare montană Bucovina Ultra Rocks, de la Câmpulung Moldovenesc, la aceeași categorie de vârstă care a avut loc în urmă cu două săptămâni.