Formația Șoimii Gura Humorului este noua campioană a Ligii a IV-a după victoria categorică din ultima rundă în fața grupării Forestierul Frumosu, scor 8-1.
FC Șoimii Gura Humorului a cucerit titlul Ligii a IV-a a județului Suceava într-o manieră impresionantă, încheind sezonul cu o victorie categorică, scor 8-1, împotriva echipei Forestierul Frumosu. Într-o etapă în care s-au disputat doar două meciuri, echipa pregătită de antrenorul Mihai Obreja a reușit să-și adjudece titlul de campioană.
Pe teren propriu, vineri, FC Șoimii Gura Humorului a arătat o formă de zile mari. Golurile marcate de Șerban Tunsu, Ciprian Severin, Vasile Maganu și Emanuel Moloce, fiecare reușind câte o dublă, au asigurat o victorie zdrobitoare împotriva celor de la Forestierul Frumosu. Meciul a fost un adevărat spectacol, iar la final fanii și jucătorii au sărbătorit împreună celebrarea primului titlu din istoria clubului.
Trofeul, primul câștigat la nivel județean de o echipă din Gura Humorului după o pauză de 15 ani, a fost înmânat campionilor de către secretarul Asociației Județene de Fotbal Suceava, Gabriel Șuleru.
Lotul FC Șoimii Gura Humorului care a obținut această performanță notabilă include următorii jucători: Gabriel Iulian Marcu, Nicolae Adrian Axinte, Vlăduț Alexandru Duceac – Vasile Maganu, Vasile Marian Păduraru, Alexandru Pădureț, Gabriel Laurențiu Nechita, George Neagoe, Claudiu Mihai Ungureanu, Nicușor Lucian Kuruc, Ionuț Cuciurean, Lucian Dumitru Luchian, Nicolae Gliga, Emanuel-Ilie Moloce, Răzvan Florin Bîgu, Mihai Obreja, Bogdan Constantin Stroia, Adrian Gafița, Șerban Dumitru Tunsu, Ciprian Severin și Ionuț Valentin Timiș. Antrenor: Mihai Obreja.
După această reușită, FC Șoimii Gura Humorului se pregătește pentru următorul test major: barajul de promovare în Liga a III-a. Adversara lor va fi formația Comstar Vaslui, meciurile urmând să se dispute într-o dublă manșă pe 16 iunie la Gura Humorului și pe 23 iunie la Vaslui.
Rezultatele ultimei runde:
- Juniorul Suceava – Moldova Drăgușeni: 3-0 (masa verde)
- FC Şoimii Gura Humorului – Forestierul Frumosu: 8-1
- Progresul Frătăuții Vechi – Bradul Putna: 3-1
- Juniorul Salcea – Bucovina Dărmănești: 3-0 (masa verde)
- Viitorul Liteni – Sporting Poieni Solca: 3-0 (masa verde)
- Minerul Iacobeni – Rarăul Câmpulung: 3-0 (masa verde)
- Recolta Fântânele – Bucovina II Rădăuți: 3-0 (masa verde)
- Şomuzul Preutești a stat în ultima rundă.
Clasamentul final al Ligii a IV-a:
# | Echipa | M | V | E | I | GM | GP | P |
1 | ACS FC Șoimii Gura Humorului | 28 | 25 | 74p | ||||
2 | ACS Juniorul Salcea | 28 | 16 | 73p | ||||
3 | CS Bradul Putna | 28 | 37 | 69p | ||||
4 | ACS Juniorul Suceava | 28 | 31 | 66p | ||||
5 | CSO Viitorul Liteni | 28 | 43 | 55p | ||||
6 | AS Progresul Frătăuții Vechi | 28 | 53 | 44p | ||||
7 | ACS Forestierul Frumosu | 28 | 71 | 44p | ||||
8 | ACS Șomuzul Preutești | 28 | 66 | 39p | ||||
9 | ACS Recolta Fântânele | 28 | 62 | 37p | ||||
10 | ACS Moldova Drăgușeni* | 28 | 82 | 33p | ||||
11 | ACS Sporting Poieni Solca | 28 | 102 | 28p | ||||
12 | AS Minerul Iacobeni | 28 | 85 | 27p | ||||
13 | AS Bucovina Dărmănești | 28 | 122 | 21p | ||||
14 | AS Amatorii Rarău | 28 | 120 | 6p | ||||
15 | CSM Bucovina II Rădăuți | 28 | 94 | 0p |
*echipă penalizată cu trei puncte