Sponsori Sponsori

Selecționata Sucevei, pe locul secund la Turneul Internațional “4 Regiuni pentru Europa” de la Rădăuți

Selecționata Sucevei a reușit să se claseze pe locul al doilea la ediția a XXI-a a turneului internațional de fotbal pentru juniori “4 Regiuni pentru Europa”.

Competiția din acest an, desfășurată la Rădăuți, a adus împreună reprezentativele regiunilor Suceava (România), Cernăuți (Ucraina), Schwaben (Germania) și Mayenne (Franța), într-un spectacol sportiv de excepție.

Condusă de antrenorii Ovidiu Murariu, Andrei Ițco, Răzvan Bîgu și Aurel Constantin, selecționata Sucevei a acumulat 9 puncte în cele 6 meciuri disputate, obținând două victorii, trei remize și suferind o singură înfrângere. Printre cele mai notabile rezultate se numără victoria cu 1-0 împotriva echipei din Cernăuți, echipă care a câștigat în cele din urmă trofeul competiției.

Trofeul ediției din acest an a fost adjudecat de selecționata regiunii Cernăuți, care a acumulat 11 puncte, depășindu-i pe suceveni în clasament, în principal datorită victoriei cu 1-0 împotriva nemților din Schwaben. Germanii au completat podiumul cu 8 puncte, în timp ce francezii din Mayenne au încheiat turneul pe locul 4, cu 5 puncte.

Clasamentul final al turneului:

1. Cernăuți: 11 puncte (5-2)
2. Suceava: 9 puncte (3-1)
3. Schwaben: 8 puncte (3-4)
4. Mayenne: 5 puncte (3-7)

Pe lângă locul secund obținut în competiție, selecționata Sucevei a câștigat și două premii individuale prestigioase. Ionuț Țugui a fost desemnat cel mai bun portar al turneului, primind un singur gol în întreaga competiție, iar Sebastian Burlacu a fost golgheterul competiției, cu două reușite. Premiul pentru cel mai bun jucător al turneului a fost acordat ucraineanului Vladyslav Savula.

– Suceava – Mayenne: 0-0

Echipa suceveană a fost formată din următorii jucători: Ionuț Țugui, Eduard Andrieș, Alexandru Anton, Fabio Bai, Albert Bodnariuc, Sebastian Burlacu, Alessio Găitan, David Grigoroș, Mario Hrudei, Alin Hrușcovschi, Vlad Murariu, Tommaso Şalgău, Luca Timoficiuc, Alberto Ursachi, Claudiu Păvălean și Paul Husarciuc.

Turneul “4 Regiuni pentru Europa” a fost organizat de Consiliul Județean Suceava, în parteneriat cu Primăria Municipiului Rădăuți, Inspectoratul Şcolar Județean Suceava, Liceul cu Program Sportiv Suceava și alte instituții locale.