RUGBY | LPS Suceava, victorie importantă pe terenul formației CSM Constanța

Două din două pentru echipa antrenată de Codrin Prorociuc și Mihai Coca în Campionatul Național de Rugby U18.

Secția de rugby a Liceului cu Program Sportiv din Suceava are parte de un început de sezon perfect în Campionatul Național de Rugby U18. Trupa lui Prorociuc și Coca au obținut a doua victorie din două posibile și așteaptă vizita medaliatei cu aur în sezonul precedent, Șoimii Dinamo București. LPS Suceava s-a impus, în deplasare, cu scorul de 23-17 în fața formației CSM Constanța după ce la pauză, gazdele conduceau cu 17-8.

”Am avut un debut de meci perfect, am condus printr-un eseu și un lp fructificat de David Balan, mai apoi spre sfârșitul primei reprize Constanța a preluat conducerea prin trei eseuri conducând la pauză cu 17-8. În a doua repriză băieții s-au mobilizat și am marcat două eseuri prin Capră și Ivanovici și lp Balan. Vreau să felicit toată echipa pentru dăruire. Mulțumim conducerii LPS Suceava, Wood Bucovina, Ac Mobile, Farmacia BioMedica și Asociația Prietenii rugbyului.”, a declarat Codrin Prorociuc, antrenorul grupării LPS Suceava.

Lotul echipei LPS Suceava: Cucoș Ionut, Drelciuc Rareș, Alexandriuc Andrei, Donica Alexandru, Donisa Andrei, Bejan Dragoș, Plăcintă Gabriel, Beleca Robert, Beleca Fabian, Godroman Lucian, Capră Adrian, Bivol Matei, Ivanovici Razvan, Hostiuc Daniel, Bilauca Cristi, Florea Gabriel, Ucraineț Alexandru, David Bălan, Rusu Romulus, Găitan Cristi, Savuca Denis, Muha Răzvan și Vasilovici Narcis.

Următorul meci al grupării sucevene va fi pe teren propriu în compania echipei medaliate cu aur în sezonul precedent, Șoimii Dinamo București. Jocul este programat să se dispute, duminică, 23 octombrie, începând cu ora 11:00, pe stadionul Unirea din Suceava.