Promovarea în Liga II-a tot mai departe de Foresta după eșecul de la Liești

Echipa pregătită de Petre Grigoraș începe returul Ligii a III-a cu stângul după ce o formație dintr-o comună gălățeană a reușit să o învingă pe Foresta cu scorul de 3-1.

Fotbalul ne-a oferit mereu suprize chiar și la cel mai înalt nivel, dar atunci când o comună cu un buget infim nivelului Ligii a III-a reușește să învingă un oraș cu un buget de aproape 30 miliarde de lei vechi, abia atunci putem spune că undeva s-a greșit. Foresta Suceava era obligată înaintea acestei partide să obțină cele trei puncte după ce ieri, liderul la zi al Ligii a III-a, Aerostar Bacău s-a impus cu 3-1 în partida cu echipa secundă a Botoșaniului. Probabil că după acest joc, sucevenii au fost readuși cu picioarele pe pământ și sperăm noi că vor înțele că pentru a obține un succes este nevoie de muncă, de multă muncă. Gălățenii au avut un avantaj de două goluri pe tabelă la finalul primei reprizei, iar în pauza jocului, pe rețelele de socializare, suporterii Forestei sperau ca Petre Grigoraș să-i trezească pe jucători, lucru, care din păcate nu s-a și întâmplat, ”galben-verzii” primind gol în primele 15 minute ale reprizei secunde. Scorul devenea unul sumbru pentru Foresta, 3-0 în favoarea uneui comune. Finalul le-a mai alinat durerea, Alexandru Marin reducând din diferență și stabilind scorul final 3-1.

Rezultatele înregistrate în etapa a XVI-a:

vineri, 6 martie, ora 15:00
Aerostar Bacău – FC Botoşani 2     3-1
Mircea Manole (12), Cătălin Vraciu (20, 83) / Andrei Popovici (21)
KSE Târgu Secuiesc – Universitatea Dunărea de Jos Galaţi  3-0
Nu se dispută. Echipa Universitatea Dunărea de Jos Galaţi s-a retras din campionat înainte de începerea returului.

sâmbătă, 7 martie, ora 15:00
CSM Focşani – Ozana Târgu Neamţ     4-1
Ionuţ Manu (5), Sergiu Jurj (17), Cătălin Costin (67), Bogdan Panaite (86) / Andrei Mateiciuc (39)
Ştiinţa Miroslava – CSM Ceahlăul Piatra Neamţ     1-0
Monel Cârstoiu (31)
SC Oţelul Galaţi – CSM Paşcani      3-1
Marius Matei (60), Marius Sevastian (62), Robert Ţicămucă (84) / Teodor Todiresei (18)
Sporting Lieşti – Foresta Suceava     3-1
Alin Nica (1), Daniel Munchiu (18), George Bîrlădeanu (58 – penalty) / Alexandru Marin (89)
Bucovina Rădăuţi – Huşana Huşi     1-1
Ionel Stoian (37 – penalty) / Petru Agrigoroaei (24)
Şomuz Fălticeni – CSM Bacău    2-1
Eduard Julei (60), Daniel Păiuş (65) / Tamas Becze (90+2)

Clasamentul Ligii a III-a Seria I

În runda următoare, trupa lui Petre Grigoraș va primi pe teren propriu vizita formației ACS KSE Târgu Secuiesc. Meciul este programat să se dispute vineri, 13 martie, începând cu ora 15:00.

La acest joc vor fi prezenți mai mulți jurnaliști, bloggeri, dar și iubitori ai sportului din mai multe țări europene. Aceștia vin în Bucovina în cadrul proiectului ”Football in Heaven” inițiat de jurnalistul PRO X și Sport.ro, Emanuel Roșu.