Mihai Guriță a reușit o dublă în Cupa României la 46 de ani

Viitorul Liteni s-a impus cu scorul de 4-3 în fața celor de la Șomuz Fălticeni în turul I al Cupei României.

Derby-ul din prima rundă a Cupei României dintre Viitorul Liteni și Șomuz Fălticeni a fost decis în mare parte de ”veteranul” Mihai Guriță cel care ar putea să le fie tată multor jucători care au evoluat astăzi pe stadionul “Ion Pintilescu” din Liteni. Așa cum a fost anunțat, meciul dintre Viitorul Liteni și Șomuz Fălticeni a fost unul spectaculos. Șomuz a început foarte bine jocul de la Liteni, iar în minutul 7, Lucian Luchian a deschis scorul, a urmat apoi o întoarcere de scor a formației condusă de Demis Maranda. În minutul 22, Mihai Guriță a adus egalarea, iar în minutul 37, Radu Tomescu a transformat o lovitură de pedeapsă, scorul devenea 2-1. În minutele de prelungiri ale primei reprize, Mihai Guriță a reușit dubla prin care Liteniul a intrat cu un avantaj de două goluri la pauză. Nici bine n-au trecut 15 minute din repriza a doua că Fălticeniul a revenit pe tabelă prin golul lui Eduard Julei în minutul 56 din penalty și a lui Andrei Mateiciuc în minutul 60. Radu Tomescu a stabilit scorul final reușind și el de altfel dubla din penalty în minutul 72.

Mihai Guriță poate fi dovada vie că fotbalul nu ține cont de vârstă și totodată poate fi un exemplu pentru cei tineri. La cei 46 de ani, Guriță aleargă la fel de bine ca în vremurile sale de glorie.