LPS Suceava, câștigătoarea trofeului Balkan Elite Cup Brașov 2020

La sfârșitul săptămânii trecute, LPS Suceava a participat la Balkan Elite Cup, o competiție desfășurată în județul Brașov.

Elevii pregătiți de către profesorul Andrei Ițco au câștigat Balkan Elite Cup la categoria de vârstă 2007. Echipa suceveană s-a clasat la finalul grupei din care a făcut parte pe prima poziție cu trei victorii și o înfrângere. Apoi, micii fotbaliști au avut un parcurs foarte bun în fazele superioare ale competiției ajungând până în finală pe care au și câștigat-o.

Rezultatele obținute de LPS Suceava la Balkan Elite Cup:

Grupe:

LPS Suceava 3–1 Corona Brașov (Sebastian Burlacu, Fabian Găină, Ştefan Recolciuc)

LPS Suceava 0–1 Farul Constanța

LPS Suceava 4–0 FC Voluntari (Luca Gavrilovici – 3 reușite, Ştefan Petraru)

LPS Suceava 3–0 LPS Galați (Ştefan Petraru – 2 reușite, Matei Manolache)

Sferturi:

LPS Suceava 3–1 Delta Tulcea (Ştefan Petraru, Matei Manolache, Luca Gavrilovici)

Semifinale:

LPS Suceava 1–0 Kinder SGM (Rareş Ştefănoaia)

Finala mare:

LPS Suceava 2–0 PRO Junior Craiova (Ştefan Recolciuc, Victor Băbăscu)

Andrei Ițco: ”Mă bucur că pe zi ce trece reuşim să mai punem o cărămidă la îndelpinirea visului acestor copii minunaţi”

”Sunt fericit că munca din ultima perioadă a fost din nou răsplătită prin câştigarea unui nou trofeu, dar mai ales prin aprecierile venite la adresa echipei, din partea tuturor antrenorilor prezenţi la teren, pentru calitatea jocului prestat! Am avut parte de jocuri în compania unora dintre cele mai bune echipe din ţară, la unul din cele mai titrate turnee! Mă bucur că pe zi ce trece reuşim să mai punem o cărămidă la îndelpinirea visului acestor copii minunaţi, şi anume acela de a ajunge fotbalişti , dar totodată reuşim prin Liceul cu Program Sportiv să ţină numele oraşului pe podiumul fotbalului juvenil din România!”, a declarat profesorul Andrei Ițco, antrenorul grupei 2007 LPS Suceava.