LPS Suceava 2009, locul 2 la Golden Cup Piatra Neamț

Municipiul Piatra Neamț a găzduit timp de trei zile competiția Golden Cup la care au participat cele mai bune echipe din regiunea Moldovei și nu numai.

Județul Suceava a fost reprezentată de echipa LPS Suceava 2009 pregătită de profesorul Răzvan Bîgu și a obținut o clasare pe podiumul competiției. După ce a câștigat grupa din care a făcut parte cu maximum de puncte, formația suceveană a trecut în semifinală de echipa ieșeană Didi Iași cu scorul de 3-2 ajungând în finala mare în care a avut-o ca adversară pe Atletic Bacău. Elevii lui Bîgu s-au luptat până la final, însă au pierdut la limită, scor 3-2 în favoarea echipei băcăuane. În cadrul competiției, sucevenii au obținut 5 victorii și o înfrângere, însă și un titlu de golgheter obținut de talentatul jucător Fabio Cucoș.

LPS Suceava a făcut parte din grupa A alături de formațiile Sporting Maramureș, CSS Botoșani, CSS Târgu Neamț și Academia FC Bacău.

LPS Suceava – Atletic Bacău, scor 2-3

Răzvan Bîgu: ”LPS Suceava 2009 este pe drumul cel bun”

”Creștem de la o competiție la alta, iar acest lucru poarte fi observat prin rezultatele pe care le obținem. Sunt foarte mulțumit de evoluția jucătorilor, sunt foarte încrezător că de majoritatea o să auzim multe mai multe lucruri în anii următori. Îi felicit pentru efortul și munca depusă și sper ca împreună să facem cinste fotbalului sucevean. Hai, LPS Suceava”, a declarat profesorul Răzvan Bîgu, antrenorul grupei 2009 a LPS Suceava.

LPS Suceava 2009 a făcut deplasarea la această competiție cu următorul lot de jucători: