Liviu Bursuc, medaliat la Luxembourg Open Masters 2019

Deși a reprezentat clubul Gold Stars Baia Mare, suceveanul Liviu Bursuc a obținut câteva rezultate deosebite la Luxembourg Open Masters 2019.

După rezultatele bune obținute la Campionatul Mondial de înot Masters din Coreea de Sud, Liviu Bursuc se poate lăuda de data aceasta cu rezultate excepționale la Luxembourg Open Masters 2019. Competiția a avut loc in perioada 12-13 octombrie, iar la start au luat parte înotători din 16 țări, printre care și România reprezentată de 4 cluburi de înot. Liviu a participat în cadrul competiției la categoria 25-29 de ani bifând 7 probe. Acesta a obținut următoarele clasări:

• Locul III 50 m liber
”La start s-au aliniat campioni mondiali, dar și sportivi veniți fie să-și apere titlurile obținute an de an fie să-și îmbunătățească cei mai buni timpi. Organizarea a fost impecabilă, la fel ca si conditiile oferite în cele doua bazine, cel pentru “încălzire”, de 25 de metri, si cel pentru competiție, 50 de metri.”, au declarat sportivii români.

”Pentru mine a fost un concurs reușit, deși simțeam că pot mai mult, dar asta este, mergem înainte. La sfârșitul lunii am internaționale la Reșița și luna următoare am tot internaționale în Ungaria la Hodmezovasarhely și încerc să mă pregătesc cât mai bine.”, a declarat Liviu Bursuc.

Bogdan Nicule, un alt sucevean care a participat în cadrul aceleiași competiții la 5 probe a obținut următoarele clasări:

• 100 m bras a luat locul 1
  • 50 m bras locul 3
  • 200 m bras locul 2
  • 200 m mixt locul 2
  • 200 m liber locul 1

Tot în cadrul acestei competiții a participat și sportiva Delia Kovacs la categoria 40-45 de ani: